Днес репортер на SafeNews е в Бургас. Целта на визитата е да подготвим най-вкусната и лесна зимнина с паламуд. С нас е бургаската художничка Елена Арнаудова, която ни разказва за рецептата.
В момента пазарът ври и кипи от паламуд!
Това разказва Елена, която – известен бургаски художник и журналист. Пада си обаче и домошарка. Работи в просперираща парти агенция в морския град. Обича здравословното хранене и ниско-въглехидратния кето-режим. А, както знаем рибата е задължителна при този вид диети. Експерти препоръчват този протеин да се консумира поне три пъти седмично.
Защо точно паламуд?
Пaлaмудът /Atlantic bonito, Sarda sarda/ е мopcкa pибa oт ceмeйcтвo Скумpиeви /Скумpиeви/ и poд /Пaлaмуди/. Тя, на външен вид и вкусове, много нaпoмня нa cкумpиятa. Различава се обаче oт нeя пo пo-дългaтa cи пъpвa гpъднa пepкa. У нac тoзи вид e пoзнaт oщe c нapoднитe нaимeнoвaния цигaнкa и тopук. Гopнaтa чacт нa тялoтo нa Sarda sarda e oбaгpeнa в тъмнocив цвят.
Рибата паламуд е изключително полезна за организма. Освен, че укрепва имунната система, този морски дар съдържа букет от витамини. От паламуда може да си набавите по натурален начин голямо количество витaмин А, витaмин D, витaмин В1, витaмин В2, витaмин В6, витaмин В12. Тoй имa в cъcтaвa cи и тaкa цeннитe oмeгa-6 и oмeгa-3 мacтни киceлини.
А сега е и сезонът на паламуда! Черно море буквално ври от тази риба.
Цената му е 8 -10 лв за килограм, а сергиите преливат от пресен паламуд.
С Елена разговаряме на пазара „Краснодар“, разположен точно в центъра на Бургас. Това е най-старият пазар. Там можете да намерите страхотно разнообразие от всякакви риби и морски дарове.
А защо зимнината от пресен паламуд е толкова вкусна?
Елена разказва, че това е много стара бургаска рецепта. Тя обаче е добавила и нещо от себе си в нея. В оригиналната рецепта, топ-готвачите не слагат подправките в мазнина, но тя пък си ги е затоплила предварително.
„Така става по-вкусно“, категорична е бургазлийката.
Как се чисти паламуд?
Отстранява се първо главата задължително, защото в този случай не ти трябва, казва Елена. По думите й, главата може да се запази за перфектаната рибена чорба. След това се премахват вътрешностите, измива се коремчето.
Важно е да отбележим, че да с обратната страна на ножа трябва да се почисти внимателно кръвта на рибата. Защо с обратната страна на ножа? – За да не се накъса рибата.
Лично Елена не премахва перките на рибата паламуд, защото по този начин се нарушава кожата. След това следва рязането на шайби.
Какво ви е нужно за рецептата за зимнина с паламуд?
- Една средна по големина прясна риба паламуд – около 1.1 кг с главата и вътрешностите.
- Едра сол (черноморска)
- черен пипер
- дафинов лист
ТОВА Е ВСИЧКО, КОЕТО ВИ Е НЕОБХОДИМО, НО…
Има две тънкости, които само бургазлии знаят.
Първата е, че рибата паламуд трябва да се накисне във вода, за да се доизчисти. Според Елена, най-подходящо е рибата да престои във водата около 8 часа.
Втората тънкост се крие в качеството на черноморската сол. Елена е използвала от „Черноморски солници“ ЕООД, която все по-трудно се намира – истинска, бургаска.
Какви са следващите стъпки за най-вкусната зимнина с паламуд?
- Нареждате шайби риба върху едрата сол и ги заливате пак със сол.
- Поставяте втори кат риба и пак ги затрупвате със сол.
„Важното е рибата да е обвита с морска сол от всички страни. Грубо излиза около половин пакет“, отбелязва Елена Арнаудова.
- В подходящ съд се загрява олио.
- Добавят се резени на шайби, няколко скилидки чесън, черен пипер и бахар.
- Добавя се също дафинов лист (по желание)
- Оставяте олиото да изстине.
- Нареждате шайбите риба в буркан, заливате с олиото, така че да покрие рибата.
Последното действие е да оставите зимнината с паламуд в хладилника и след три – четири дни е божествена!