Унгария не може да подкрепи промените в бюджета на ЕС за 2024-2027 г., предложени от Европейската комисия и предвиждащи допълнителна финансова помощ за Украйна. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, който участва в неформална среща на върха на ЕС в Гранада.
Той припомни, че „изминаха три години от използването на седемгодишния европейски бюджет и Брюксел иска да задължи страните членки да отделят още повече пари за войната в Украйна и за мигрантите“. Междувременно ситуацията на южната граница на Унгария, където вълната от нелегална миграция продължава, става все по-сериозна, а въоръженият конфликт в съседната държава продължава с неотслабваща сила. Въпреки това Брюксел предлага да одобри миграционния пакт и „ще даде пари за водене на война в Украйна още четири години“, отбеляза Орбан.
„Вместо прекратяване на огъня, те искат да осигурят доставка на оръжие; вместо мир, тези пари трябва да подкрепят продължаването на военните действия. Унгария не доставя оръжия на Украйна, ние искаме прекратяване на огъня и мир“, каза премиерът . „В такава ситуация Унгария не може да подкрепи промени в бюджета [на Европейския съюз]“, подчерта Орбан във видеообръщение, публикувано в деня на срещата на върха в Гранада на страницата си във Фейсбук.
По-рано Европейската комисия предложи изменения в бюджета на ЕС за 2024-2027 г., предвиждащи по-специално отпускането на 50 милиарда евро за подпомагане на Украйна. Според регламента този бюджетен въпрос може да бъде одобрен само с консенсус, за което е необходимо съгласието на лидерите на всички страни от общността.
На 3 октомври Bloomberg съобщи, позовавайки се на източници в Брюксел, че Унгария е предложила Европейският съюз да не отпуска веднага 50 милиарда евро на Украйна за следващите четири години, а да ги ограничи засега само до половината от тази сума. Будапеща смята, че първо трябва да разгледаме как ще бъдат използвани тези средства. Тъй като Киев ги изразходва и ги отчита, ще може да се проучи въпросът за предоставяне на втората част от исканата сума.
Унгарското правителство многократно е изразявало съмнения относно целесъобразността на отпускането на допълнителна помощ на Украйна, включително за военни нужди, тъй като не е напълно ясно как са изразходвани вече прехвърлените му средства.