Украйна преживява най-лошия период във войната. В понеделник The Kyiv Post съобщи, че Украйна е преживяла един от „най-лошите си дни за цялата война“. След като 60% от руските въздушни удари са били успешни. Украинският президент Володимир Зеленски обаче изключи възможността за прекратяване на огъня, докато руските сили набират сила след близо две години война.
Зеленски обеща да продължи борбата за победа над „тиранията“ на руската инвазия от 24 февруари 2022 г. Това стана по време на съвместна пресконференция с естонския министър-председател Кая Калас в Талин в четвъртък.
Украинският президент отхвърли предложенията за временна пауза в конфликта. Като заяви, че Москва ще използва всеки такъв период, за да се превъоръжи и да предприеме по-мощна атака.
„Паузата на украинското бойно поле няма да означава пауза във войната“, заяви Зеленски, според Асошиейтед прес. „Паузата ще бъде в полза на Русия. Тя може да ни смаже след това.“
Междувременно, според доклад, публикуван в сряда от базирания в САЩ мозъчен тръст Институт за изследване на войната (ИИВ), Русия е спечелила известни позиции в Източна Украйна. Това е станало след серия от безмилостни въздушни атаки, започнали в края на декември.
„Руските сили напреднаха югозападно от Бахмут и град Донецк и в източния [левия] бряг на Херсонска област на фона на продължаващите позиционни боеве по целия фронт“, заяви ISW.
Напредък на Русия бе отчетен и в южната част на Херсонска област в Украйна. Областта е частично окупирана от руските сили. Като украинските контранастъпления са възстановили част от територията.
През последните седмици руските въздушни удари бяха особено опустошителни.
В понеделник The Kyiv Post съобщи, че Украйна е преживяла един от „най-лошите си дни за цялата война“. След като 60% от руските въздушни удари са били успешни. Включително 33 от 51 атаки с използване на ракети.
Говорителят на украинските военновъздушни сили полковник Юрий Ихнат обвини за затруднената противовъздушна отбрана на Киев липсата на така необходимата военна помощ от западните съюзници. Която с настъпването на новата година се забави до минимум. Ихнат заяви, че Украйна отчаяно се нуждае от повече зенитни ракети Patriot, произведени в САЩ.
Около 60 млрд. долара военна помощ за Украйна, поискана от президента Джо Байдън, остава задържана в Конгреса след партиен спор относно финансирането на сигурността на американско-мексиканската граница.
Миналия месец унгарският министър-председател Виктор Орбан, който често е определян като съюзник на руския президент Владимир Путин, наложи вето върху друга помощ от Европейския съюз в размер на 53 млрд. долара.
По време на посещението на Зеленски Калас обяви, че Естония, членка на НАТО, която граничи пряко с Русия, ще се ангажира да предостави на Украйна помощ в размер на 1,2 млрд. евро. Или около 1,3 млрд. долара. В продължение на четири години. Тя заяви, че помощта е значителна инвестиция за Естония – страна с население от едва 1,3 млн. души.
„Естония взе решение по отношение на дългосрочната подкрепа. Така че 0,25 % от нашия БВП през следващия четиригодишен период ще отиде за Украйна като военна помощ“. Това заяви Калас, според The Kyiv Post. „И се надяваме, че това ще бъде пример за всички останали“.
Източник – Newsweek/Превод:SafeNews
Още новини четете в секция Свят