Русия намалява присъствието си в Запорожката атомна електроцентрала, твърди Украинското военно разузнавателно управление (ГУР), като на персонала е казано да се премести в Крим. Военните патрули също са намалени.
Шефът на агенцията Кирило Буданов твърди, че Москва е одобрила план за взривяване на станцията и е минирала четири от шест енергоблока, както и охладителен басейн. Миналата седмица президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че Русия планира „терористична атака“.
Според ГУР няколко представители на руската държавна агенция за ядрена енергетика „Росатом“ вече са напуснали.
На украинските служители, които са останали в завода и са подписали договори с „Росатом“, е било казано да се евакуират до понеделник, за предпочитане в Крим, се казва в съобщението
Разузнавателната агенция посочи имената на трима високопоставени лица – главният инспектор на завода, ръководителят на правния отдел и заместник-отговорният за доставките, които вече са заминали. В него се казва, че броят на руските войници на гарата и в близкия град Енерходар е бил намален.
След превземането на завода миналата година руската армия го превърна във военна база. Той премести оборудване в турбинните зали, включително бронирани превозни средства и боеприпаси. Войниците използваха територията, за да бомбардират украински градове отвъд язовир Днепър.
Бивши работници в централата казаха пред The Guardian, че ще бъде трудно да се повредят реакторите, които са защитени от дебела стомана и бетон. Но по думите им малкото охладително езерце, което руснаците уж са копали, е по-уязвимо, както и сухата зона за съхранение, използвана за отработено ядрено гориво.
„Експлозия в охладителното езерце може да доведе до частично ядрено разтопяване, подобно на инцидента на остров Три Майл през 1979 г. в американския щат Пенсилвания“, обясняма Олексий Ковинев, бивш старши инженер.
При този сценарий по-голямата част от радиацията ще бъде задържана.
„Разбира се, ако сте абсолютен маниак и отворите вентилационните канали, радиацията ще бъде изхвърлена“, допълна той.
Ковинев казва, че зоната за сухо съхранение в завода съдържа 24 отработени „горивни касети“, запечатани в 120 „херметични“ стоманени контейнера.
„В нормална ситуация те са абсолютно безопасни. Ако искаш, можеш да ги унищожиш. Можете да обстрелвате няколко пъти. Това може да причини ядрена авария с изпускане на радиация“, предупреждава той, но допълва, че остава оптимист, че такова бедствие няма да се случи.
Преди пълномащабното нахлуване в завода работят 11 500 работници. Приблизително 2500 остават. Някои, включително украинският директор на централата, са подписали договори с „Росатом“. Други са отказали и пропуските им са били анулирани. В момента служителите получават заплати както от Русия, така и от Украйна.
ГРУ каза в петък, че персоналът, останал на станцията, е бил инструктиран да „обвини Украйна в случай на извънредни ситуации“
Русия твърди, че Киев е застрашил станцията, като я е обстрелвал.
Украйна призова международната общност да обърне внимание на ситуацията в централата и да окаже натиск върху Москва да се отдръпне от централата. Длъжностни лица посочват, че Зеленски е предупредил миналата година, че Кремъл се готви да взриви язовир Каховка – нещо, което се случи седем месеца по-късно.
Главният равин на Украйна Моше Азман предупреди „цялата световна общност“ да направи всичко по силите си, за да спре евентуална катастрофа. Тази седмица Русия каза на Съвета за сигурност на ООН, че няма планове да взриви централата. По-рано тя увери Съвета, че няма да нахлуе в Украйна.