Украинците са в тревога и ужас от решението на САЩ да спре военната помощ, която е от решаващо значение за борбата им с руската инвазия, докато разривът между Киев и Вашингтон се задълбочава. Колко дълго ще издържи на фронта без нея, разкрива Андрей Картаполов, генерал в оставка, който председателства комисията по отбрана в долната камара на парламента. Повсеместно е мнението и че подписването на историческата сделка за редкоземните ресурси е това, което ще я спаси. Но Зеленски продължава да упорства…
Дни след взривоопаснат среща с украинския президент Володимир Зеленски президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди помощта да бъде спряна в опит да окаже натиск върху Киев да започне мирни преговори с Русия.
Официални лица в Киев заявиха, че са благодарни за жизненоважната помощ на САЩ във войната и искат да продължат да работят с Вашингтон. Министър-председателят на страната обаче заяви, че Украйна все още иска гаранциите за сигурност да бъдат част от всяко мирно споразумение и няма да признае руската окупация на която и да е украинска земя. Украйна и нейните съюзници се опасяват, че Тръмп настоява за бързо прекратяване на огъня, което ще облагодетелства Русия, на която според Киев не може да се вярва, че ще спазва примирията.
Представител на Белия дом заяви, че САЩ „спират и преразглеждат“ помощта си, за да „гарантират, че това ще допринесе за намирането на решение“.
Заповедта ще остане в сила, докато Тръмп не установи, че Украйна демонстрира ангажимент към мирните преговори, каза официалният представител.
Вижте повече за спирането на помощта от САЩ в материала на SafeNews:
Не се очаква спирането на американската помощ да окаже незабавно влияние на бойното поле.
Украинските сили забавиха напредването на руските войски по протежение на около 1000-километровата фронтова линия, особено в ожесточено оспорваната Донецка област на около 700 км източно от Киев. Руското настъпление струваше скъпо като войски и въоръжение, но не донесе стратегически значим пробив за Кремъл.
Украйна се нуждае от помощ, за да се бори с Русия
Украйна, която зависи до голяма степен от чуждестранна помощ, за да удържи пълномащабното нахлуване на Русия, започнало на 24 февруари 2022 г., се опасява, че помощта може да бъде спряна, откакто Тръмп встъпи в длъжност. Произвежданите в САЩ ракетни системи за противовъздушна отбрана Patriot например са основна част от защитата на Украйна. Също толкова жизненоважна е и разузнавателната помощ на САЩ, която позволява на Украйна да проследява движението на руските войски и да избира цели.
„Чувствам се предаден, но това чувство по някаква причина не е много дълбоко. Очаквах нещо подобно от страна на Тръмп“, казва украински войник, сражаващ се в руската област Курск, където Украйна предприе дръзко военно нахлуване през август 2024 г., за да подобри позициите си в преговорите.
На фронтовата линия, където Украйна се бори да отблъсне много по-голямата и по-добре оборудвана руска армия, друг войник заяви, че решението на САЩ ще позволи на Москва да постигне допълнителни успехи на бойното поле.
„Войната е много прагматична“, казва той, говорейки при условие на анонимност в съответствие с военните разпоредби. „Ако имаме оръжия, достатъчно боеприпаси, пехота, бронирани машини и авиация – чудесно. Ако не – тогава сме готови“, каза той.
Войникът припомни седеммесечното забавяне на американската помощ, което приключи през април 2024 г., но отвори вратата за руското превземане на стратегически важния град Авдиевка.
46-годишната Елена Федорова, жителка на южния пристанищен град Одеса, заяви, че се надява решението на Тръмп да е временно, защото „наистина се нуждаем от помощ“.
Подкрепата на САЩ е жизненоважна, защото Европа не може да осигури напълно това, от което Украйна се нуждае в системите за противовъздушна отбрана, каза депутатът Йехор Чернов.
„В резултат на това, това ще доведе до увеличаване на броя на жертвите сред цивилното население“, каза той.
Отношенията между САЩ и Украйна отбелязаха спад, откакто Тръмп встъпи в длъжност и екипът му започна двустранни преговори с Русия.
Тръмп казва, че иска да получи подкрепа за мирните преговори. По време на предизборната си кампания той обеща да уреди войната за 24 часа, но по-късно промени този срок и изрази надежда, че мирът може да бъде договорен за шест месеца.
Украинският министър-председател Денис Шмигал заяви, че помощта на САЩ е „жизненоважна“ и е спасила „може би десетки хиляди“ цивилни и военни животи.
Но на пресконференция в Киев той подчерта, че всяко мирно споразумение трябва да бъде „при условията на Украйна, като потърпевша страна“. Украйна иска „конкретни гаранции за сигурност“ от Вашингтон, европейските страни и Групата на седемте водещи индустриални държави, каза той. Отдаването на територии на Русия, която окупира близо 20% от територията на Украйна, „не е възможно“ съгласно Устава на ООН, каза той. Шмигал повтори позицията на Зеленски, че Украйна все още е готова да подпише изгодна сделка за минерали с Тръмп, която може да бъде първата стъпка към прекратяване на огъня.
Европейските съюзници подчертават подкрепата си за Киев
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че решението на Вашингтон може да подейства като стимул за мирно споразумение.
„САЩ досега бяха главният доставчик в тази война“, каза Песков. „Ако САЩ преустановят тези доставки, това ще допринесе в най-голяма степен за мира.“
Министерството на външните работи на Полша заяви, че САЩ не са се консултирали и не са информирали страните от НАТО, преди да обявят паузата. Русия вероятно ще се опита да използва спирането на доставките, за да разшири териториалните си завоевания и да укрепи позициите си в бъдещите мирни преговори.
Руската държавна информационна агенция РИА Новости цитира Андрей Картаполов, генерал в оставка, който председателства комисията по отбрана в долната камара на парламента, да казва, че Украйна ще изчерпи сегашните си запаси от боеприпаси до няколко месеца.
„Трябва да продължим да оказваме натиск и да продължим да насочваме към техните бази и складове прецизни оръжия с голям обсег, за да унищожим запасите“, каза той.
Междувременно европейските съюзници на Украйна потвърдиха ангажимента си към Киев.
Ръководителят на изпълнителния орган на Европейския съюз предложи план на стойност 800 млрд. евро (841 млрд. долара) за укрепване на отбраната на страните от ЕС и осигуряване на военна мощ на Украйна.
Британското правителство, което ръководи европейските усилия да попречи на Тръмп да настоява за прекратяване на войната при условия, които биха могли да облагодетелстват Москва, заяви в изявление, че остава „абсолютно ангажирано с осигуряването на траен мир в Украйна“.
Малкълм Чалмърс, заместник-генерален директор на Кралския институт на обединените служби, базиран в Лондон отбранителен мозъчен тръст, заяви, че ходът на Вашингтон може да насърчи Русия да поиска повече украински отстъпки, включително демилитаризация и неутралитет.
„Това решение не е свързано с икономиката. То е продиктувано основно от мнението на Тръмп, че Русия е готова да сключи мирно споразумение и единствено Украйна е пречка“, каза Чалмърс. „Но няма никакви доказателства, че Русия би била готова да приеме сделка и каква би била тя.“
В понеделник Тръмп заяви, че все още се интересува от подписването на споразумение, което би предало част от украинските редкоземни минерали на САЩ – споразумение, което Зеленски също заяви, че е готов да подпише.
„С внезапното спиране на военната помощ за Украйна президентът Тръмп оказва украинците на сухо и дава зелена светлина на Русия да продължи да марширува на запад“, заяви Разом за Украйна, украинска застъпническа група.
Тя призова Белия дом „незабавно да обърне курса, да възобнови военната помощ и да окаже натиск върху Путин да прекрати ужасяващата си инвазия“.
Източник – Associated Press/Превод:SafeNews