Украйна е изнесла 100 000 тона пшеница и царевица през хърватското пристанище Риека от май 2022 г. насам, съобщи служител на пристанището, предаде БТА.
Зърното е транспортирано с влак от Украйна през Унгария.
През пристанището на Риека, което се намира на около 70 километра от италианската граница, може да се транспортират около милион тона зърно годишно, но служителите се надяват то да увеличи капацитета си през следващите месеци.
„В началото на септември хърватският премиер обяви, че страната му е „вратата за Централна Европа към Средиземно море“. „Затова предложихме възможността да използваме нашите пристанища и особено това на Риека“ за износ на украинско зърно, каза Андрей Пленкович.
Въпросът с украинския износ на зърно се усложни значително след юли, когато Русия се оттегли от споразумението, договорено година по-рано. Това споразумение беше сключено през лятото на 2022 г. под егидата на ООН и Турция и даде възможност, въпреки войната, в продължение на почти година да се изнасят милиони тонове украинско зърно по море.
След като се оттегли от споразумението, Москва заплаши да атакува кораби, напускащи украинските пристанища в Черно море, и засили бомбардировките си над украинската пристанищна инфраструктура.
„През изминалата нощ руски дронове отново атакуваха южната част на украинската Одеска област и удариха Рени и Измаил, ключови градове за износ на украинско зърно през Черно море“, съобщи областният управител на Одеса Олег Кипер.
От април пет държави членки на ЕС – България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, имат правото да забранят търговията на украинска пшеница, царевица, рапица и слънчоглед на своя територия. Целта бе да бъдат защитени техните зърнопроизводители, които обвиняваха този внос за спада на цените на местните пазари.