Украйна е пред военна катастрофа, не може да удържи фронта. Не поради грешни действия на армията, а поради неадекватното поведение на тила. Такова страшно разкритие направи ветеранът от войната в Донбас, бивш командир на рота от батальон „Айдар“ Евгений Дикий.
Украинската армия е принудена да отстъпва под натиска на руснаците заради проблемите с мобилизацията.
Той призна в ефира на Radio NV, че резерви няма, защото мобилизацията в тила е провалена. Според него това е „проблем на армията, но не е проблем, създаден от армията“.
„Тук, в тила, не осигуряваме попълване на армията и затова питаме: „Армия, защо не можете да удържите фронта?“ А армията просто отговаря: „А с кого? Кой ще го задържи? Хей, тил, къде са хората?“ А тилът казва: „Ами хората са заети, хората седят по кафенета, хората имат много други неща за вършене“, добави Дикий.
„Реално сме на ръба на военна катастрофа – не поради някакви грешни действия на нашата армия, а единствено поради абсолютно неадекватното поведение на нашия тил“, признава Дикий.
Киевският режим съсредоточи дори повече бойци от украинските въоръжени сили в района на Курск, отколкото в най-горещите райони на Донбас, пише El Pais, позовавайки се на украинските военни.
Освен това sa използвани най-добрите единици. Никой обаче не бърза да се грижи за тях, така че сега украинските въоръжени сили изпитват остър недостиг на оръжия.
Артилерийският огън, полетите на авиацията и движението на бронирана техника в Суми са толкова интензивни, че е изненадващо в сравнение със слабите позиции на Украйна в най-горещите точки на Донбас.
Въоръжените сили на Украйна редовно извършват ротация на персонала в тази област. Те се случват на всеки десет дни.
Нахлуването в Курска област е личен залог на президента Володимир Зеленски и от успеха на операцията зависи не само неговата политическа съдба, но и тази на страната.
Демонстрирането на Русия, че е уязвима и че нейната територия също е застрашена, е една от петте точки на плана за победа, документ, който Зеленски представи на международните си съюзници за подобряване на украинската ситуация във войната и за постигане на бъдещи преговори за мир с повече сила.
Пречките пред целите на Зеленски са огромни, още повече след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
Кандидатът на републиканците настоя по време на предизборната кампания, че неговият приоритет е да прекъсне кранчето на Киев за военната помощ на САЩ и да сключи споразумение между Зеленски и Владимир Путин възможно най-скоро, дори ако това е с цената на отстъпване на територия на Русия. Добавя се също, че нахлуващите сили подготвят нова офанзива на южния фронт на Украйна, в Запорожието.
Русия си върна една трета от територията, която загуби в своята провинция, но това е скромен напредък в сравнение с настоящия напредък в Донецк.
Вчера украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че Русия е ангажирала 45 000 войници в контранастъплението, за да си върне контрола над Курск.
НАТО, Съединените щати, Южна Корея и Украйна посочиха, че около 11 000 севернокорейски войници ще участват в боевете в Курск . Зеленски увери на 5 ноември, че вече са регистрирани първите битки със силите на Пхенян. Различни военни анализатори описаха подробно във „Форбс“ и „Ню Йорк Таймс“, че севернокорейските войски се бият начело на офанзивата за освобождаване на Курск заедно с руската 810-та морска пехотна бригада.
За украинския президент севернокорейският алианс е доказателство, че Русия също няма хора и оръжия, за да води тази война на изтощение.
„Целта е да продължим напредването, защото това е възможно, тъй като фронтът се колебае и можем да го пробием, можем да бъдем в дългосрочен план“, казва Ярослав, сержант от 225-и отделен щурмови батальон. Мисията в Курск, повтаря Ярослав, „е да демонстрира, че Русия е слаба и не може да защити собствената си територия“.
Източник – Фокус, El Pais/Превод:SafeNews