Сергей Станишев се завръща ударно не само на националната, но и на международната политическа сцена. Най-вероятно именно бившият премиер и бивш лидер на БСП ще бъде номинацията на България за еврокомисар.
Според източници, преди около седмица Станишев се е срещнал финално с главните политически играчи у нас. Целта на разговорите е била да си подсигури авторитетния европейски пост.
Крайният срок за излъчване на номинация е 30 август.
Това е причината, поради която правителството няма много време да мисли по въпроса. Още през юли преизбраният председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изпрати писма до държавите-членки, в което ги моли да побързат с имена на кандидатите. Освен това изискването на ЕС е държавите, които не подкрепят досегашния си комисар, да представят две кандидатури – на мъж и на жена. След това тя ще прецени коя от двете да избере.
Сергей Станишев е правил совалки между важните политически фактори не само у нас.
Той отдавна си бил подсигурил и международна подкрепа, благодарение на дългогодишните си контакти в Европа като лидер на ПЕС.
„Сергей Станишев – еврокомисар звучи много реалистично. Това е така, защото двамата с Бойко Борисов се разбират доста добре. През последните две-три години имаха редица срещи около кампанията на Станишев, свързана с демографската политика. Освен това така лидерът на ГЕРБ би могъл да се представи като държавник – който праща в Европа не само свои хора, но и от опонентите“, заявиха представители на БСП, цитирани от Lupa.bg.
Според тях на Борисов всъщност му било много по-изгодно Сергей Станишев да стане еврокомисар, за да се пребори, благодарение на контактите и популярността си в Европа, за по-сериозен ресор. В момента България се цели в ресор енергетика.
Още преди няколко седмици българският евродепутат Цветелина Пенкова заяви в интервю, че страната ни има реалната възможност да се пребори за този ключов ресор.
„Има индикации, че няколко от влиятелните държави в рамките на ЕС биха подкрепили България в това да има комисар в ключов ресор. Настоящият комисар по енергетиката беше от Естония. Обикновено сериозните ресори се дават на по-малките държави, за да няма опасност по-големите да обслужват единствено националния си интерес”, аргументира се евродепутатът.
Кандидатите за еврокомисари първо ще имат интервю със самата Фон дер Лайен и, ако бъдат одобрени от нея, ще трябва да се явят на изслушване в Европейският парламент. Новата Европейска комисия трябва да заработи през есента.
SafeNews припомня, че на 1 август тази година служебният премиер и министър на външните работи Димитър Главчев получи писмо от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. В него се посочва, че страната ни трябва да излъчи две номинации – на жена и мъж – за еврокомисар. Срокът е до края на август, поясни Главчев. Има опция, ако се избере да се предложи сегашният еврокомисар Илиана Иванова– тогава е възможно само тя да е кандидатът.
Източник: Lupa.bg