Цигарите ще поскъпнат с близо 2,40 лв. за кутия заради промени в директивата на ЕС за акцизите върху тютюневите изделия. Минималният акциз за кутия цигари ще стане малко над 6 лв. Това става ясно от становище на Сдружение “България без дим” и “Коалиция за живот без тютюнев дим” по проекта на бюджет за 2025 г., който вече е приет от парламента на първо четене.
Чернова версия на документа на Европейската комисия за промени в облагането на тютюна предвижда новата минимална акцизна ставка на цигарите да бъде 180 евро за 1000 къса или 3,60 евро за кутия.
Това е двойно увеличение на минималния акциз за цигарите в страните от ЕС, който в момента е 90 евро за 1000 къса, но не по-малко от 60% от средната продажна цена на дребно.
Увеличението на налозите във всяка кутия цигари ще бъде с близо 2,40 лв., ако бъде прието предложението на Европейската комисия за по-висок минимален акциз.
За страни като България, ЕК е предложила акцизите за цигарите да станат национално специфични чрез формула, която отчита ценовото ниво в отделните страни, посочват в становището се от неправителствените организации.
Данни на европейската статистическа служба показват, че цените на тютюневите изделия в страната ни са 56,6% от средното ниво за държавите от ЕС. При ново минимално равнище на акциза за страните от ЕС от 180 евро за 1000 къса, новият минимален акциз за България ще бъде 153,96 евро за 1000 къса. Това прави минимален акциз от 6,02 лв. за кутия цигари.
В момента според Закона за акцизите и данъчните складове минималният акциз за една кутия е 4,05 лв.
Това би наложило минималният акциз да бъде увеличен с над 48%, за да бъде достигнато нивото на акциза за цигарите, определен в черновата на новата директива. Увеличението на минималния акциз ще бъде с близо 2 лв. на кутия. Върху акциза се плаща и 20% ДДС. Така реалното увеличение на налозите във всяка една кутия цигари ще бъде с близо 2,40 лв.
От неправителствените организации са разработили три варианта за достигане на новото по-високо минимално ниво на акциза според проекта на директива на ЕК.
Първият сценарий е за повишаване на минималния акциз за цигарите до нивата, посочени в черновата на европейската директива, на три равни стъпки.
Вторият сценария е за рязко вдигане на минималния акциз до нивото, предложено от ЕК с една голяма стъпка.
След това акцизната ставка се индексира според инфлацията през годините. Индексирането на акцизите с инфлацията е ново изискване, посочено в директивата. Третият сценарий е за придържане към сегашния календар за ежегодно вдигане на акцизите.
При първия сценарий цената на кутия цигари от икономичния сегмент от пазара ще бъде 8,27 лв. през 2027 г. При втория сценарий цената на същата кутия цигари ще бъде 8,32 лв. При третия сценарий цената ще бъде 6,23 лв.
Като се придвижи по-бързо към нивото на акциза за цигарите, което така или иначе скоро ще е задължително, България може да увеличи данъчните приходи от тютюневи изделия през следващите години, посочват от неправителствените организации.
Сроред тях, има предложения минималният акциз за цигарите в страните от ЕС да бъде повишен повече и да стане 220 евро за 1000 къса. В такъв случай цената на икономичния клас цигари в страната ни ще бъде около 10 лв. за кутия.
Увеличение с близо 20 ст. на кутия от месец май
През настоящата година ще има две увеличения на акцизите за тютюневите изделия. От началото на годината влезе в сила по-висок акциз за цигарите по графика за увеличение на налога, който беше приет от парламента още през 2023 г.
С бюджета за 2025 г. от Министерство на финансите предлагат да има още едно повишение на акциза за цигарите от 1-ви май. В момента акцизът за цигарите е 134,50 лв. за 1000 къса.Предложението е от 1 май акцизът да стане 131 лв. за 1000 къса.
Увеличението на минималната ставка на акциза е 7,50 лв. за 1000 къса, което прави 15 ст. на кутия.
Но върху акциза се плаща и 20 на сто ДДС, така че реално увеличението на налозите във всяка кутия цигари ще бъде с близо 20 ст.
Проверка на показа, че в резултат на повишението на акциза за цигарите от 1 януари цените на различните марки са вдигнати с между 10 ст. и 40 ст. на кутия, като тези увеличения отразяват и повишението на производствените разходи.
Но има някои цигари, при които има намаление на цените.
С проекта на бюджет да 2025 г. са предложени и промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с които се цели производителите и вносителите на цигари да не се презапасяват с бандероли преди предстоящо увеличение на акцизите. Предложеният текст предвижда на производители и вносители на тютюневи изделия да дават месечен брой бандероли.
Той не трябва да надвишава средномесечното количество на освободените за потребление акцизни стоки, облепени с бандерол през последните 12 месеца, увеличено с 15 на сто.
По-големи количества бандероли за тютюневи изделия може да бъдат получени при условие, че броят на наличните, необлепени бандероли не надвишава сбора от месечния брой бандероли, предадени на фирмата през предходните три месеца.
Вдигат налога за пури и пурети
От 1 май ще бъдат увеличени акцизите за нагреваеми тютюневи изделия и за електронни цигари.
Ясни правила за течностите за електронни цигари ще бъдат въведени с промени в Закона за акцизите и данъчните складове.
Те са част от проекта на бюджет за 2025 г.
Новите текстове предвиждат, че електронни цигари, съдържащи никотин, включват едновременно следните основни съставки:
алкалоид никотин или негови соли
глицерол или пропилен гликол, или смес от глицерол и пропилен гликол
разрешени за употреба ароматизиращи вещества и овкусители от видовете, използвани за влагане в храни и напитки, както и от видовете, използвани за влагане в течности за електронни цигари.
SafeNews припомня още по темата и напомня, че тютюнопушенето е вредно за вашето здраве.
Цигари и алкохол поскъпват! Държавата с хитър ход срещу презпасяването
Източник: narod