Учените бият тревога, разкривайки какво прави пристрастяването към интернет с мозъка и психиката на тийнейджърите след провеждане на най-новите проучвания в тази посока. Тийнейджърите, които прекарват много време в социалните медии, се оплакват, че не могат да обърнат внимание на по-важни неща като домашните или време с близките си. Ново проучване може би е уловило това обективно, като е установило, че
при тийнейджърите, диагностицирани с пристрастяване към интернет, сигналите между областите на мозъка, важни за контрола на вниманието, работната памет и други, са нарушени.
Констатациите са от преглед, публикуван в списание PLOS Mental Health, на 12 невроизобразяващи изследвания на няколкостотин юноши на възраст от 10 до 19 години между 2013 и 2022 г.
„Поведенческата зависимост, породена от прекомерната употреба на интернет, се превръща във все по-голям източник на безпокойство от последното десетилетие насам“, пишат авторите в проучването.
Критериите за клинична диагноза на интернет пристрастяването във включените проучвания са „постоянна загриженост за интернет, симптоми на безпокойство, когато човек е далеч от интернет, и жертване на взаимоотношенията (заради) времето, което прекарва в интернет, за продължителен период от време (например 12 месеца)“, казва Макс Чанг, първи автор на проучването и мениджър на случаи в нестопанската организация Peninsula Family Service в Сан Франциско, по имейл. „Моделът на поведение води до значително увреждане или стрес в живота на лицето.“
How internet addiction may affect your teen’s brain, according to a new study https://t.co/YBUwSezMzK
— CP24 (@CP24) June 5, 2024
Като се има предвид променящото се състояние на мозъците на подрастващите в сравнение с възрастните, авторите смятат, че разбирането на въздействието на интернет зависимостта върху мозъците на участниците тийнейджъри е жизненоважно.
Когато участниците с клинична диагноза „пристрастяване към интернет“ се занимават с дейности, управлявани от мрежата на изпълнителните функции на мозъка – поведение, изискващо внимание, планиране, вземане на решения и контрол на импулсите – тези области на мозъка показват значителни нарушения в способността им да работят заедно в сравнение с тези при връстниците без пристрастяване към интернет. Авторите смятат, че подобни сигнални промени могат да подскажат, че тези поведения могат да повлияят на развитието и благосъстоянието.
Интернет „пристрастяването“ първоначално е измислено от психиатъра Иван К. Голдбърг през 1995 г. като шега.
Всички проучвания, които авторите преглеждат, са проведени в Азия и се състоят предимно от участници от мъжки пол. Китай е първата страна, която обявява интернет зависимостта за „криза на общественото здраве“.
Teens who spend lots of time on social media have complained of feeling like they can’t pay attention to more important things like homework or time with loved ones. https://t.co/Y0CC1O8bLY
— WFFT FOX 55 Fort Wayne (@FOX55FortWayne) June 5, 2024
Преодоляване на пристрастяването към интернет
Ако интернет зависимостта е причината за смущенията в мозъчната сигнализация на участниците, причината за това може да е свързана с невронните пътища, свързани с пристрастяването, казва д-р Смита Дас, психиатър по пристрастяване и клиничен доцент по психиатрия и поведенчески науки в Станфордската медицина в Калифорния. Дас не е участвал в проучването.
Моделите на функционална свързаност в мозъците на участниците всъщност са в съответствие с тези, наблюдавани при хора със зависимости от вещества, казва д-р Каглар Йълдъръм, доцент по компютърни науки в Колежа по компютърни науки „Хури“ в Североизточния университет в Бостън. Йълдъръм не е участвал в проучването.
Ако се чудите дали вашият тийнейджър се бори с пристрастяване към интернет, поведение като отдръпване от взаимоотношенията е предупредителен знак.
„Подобно на разстройствата, свързани с наркотични вещества и хазарт, интернет зависимостта пренастройва мозъка, което затруднява устояването на стимулите, свързани с интернет“, добавят лекарите. „Въпреки това, за разлика от хазарта или употребата на вещества, интернет е важна част от живота ни. Балансирането на полезността и опасностите от интернет е област, която е много важна за напред в развитието на подрастващите.“
Открийте какво пречи на вашия тийнейджър да не влиза в интернет и му помогнете да прави повече от тази дейност, предлага Йълдъръм.
Можете също така да поговорите с лекаря на детето си, за да видите дали поведенческите стратегии могат да подействат. Полезни са терапии като когнитивно-поведенческа терапия, осъзнатост и мотивационно интервюиране. Последното, възникнало в областта на лечението на зависимости, е метод на консултиране, който има за цел да повиши мотивацията и ангажираността на пациента за промяна на поведението, като извлича и изследва собствените му причини да иска промяна.
В тежки случаи психиатърът може да предложи медикаменти за лечение на някои видове технологична зависимост.
И накрая, някои от превантивните мерки включват ограничаване на времето, прекарано на екрана, правене на почивки и избягване на обреченото сърфиране.
Източник – CNN/Превод:SafeNews