Учените алармират за нова глобална заплаха: Идва краят на антибиотиците. Откритието на пеницилина през миналия век доведе до значително удължаване на човешкия живот – с около 30 години в сравнение с периода преди появата на антибиотиците. Днес обаче съществува риск човечеството да загуби това постижение, тъй като все повече бактерии стават резистентни към съществуващите антибиотици, а нови лекарства се разработват твърде бавно, отбелязва германското издание Bild.
Матиас Плотц, президент на „Обществото на Пол Ерлих за инфекциозна терапия“, предупреди, че ефективността на антибиотиците е под сериозна заплаха: „Ние сме на ръба да загубим постиженията на съвременната медицина и да се върнем в ерата преди пеницилина.“
Микробиологът проф. Ивон Маст от Института Лайбниц също изрази тревога: „Антибиотиците бяха най-голямото медицинско постижение, но нарастващата резистентност на бактериите и липсата на нови антибиотици представляват сериозна заплаха.“
Скорошно проучване предвижда, че до 2050 г. инфекции, причинени от резистентни бактерии, могат да убият над 39 милиона души по света. В Европейския съюз вече около 35 000 души умират всяка година от такива инфекции.
Учените алармират за нова глобална заплаха: Идва краят на антибиотиците
Проф. Франк М. Брункхорст от Университетската болница в Йена идентифицира две основни причини за разпространението на резистентните бактерии: прекомерното предписване на антибиотици и увеличеното международно пътуване, което внася резистентни патогени от страни с високи нива на резистентност като Гърция, Турция и Индия.
Специалистите подчертават, че в много случаи антибиотиците са ненужни, особено при инфекции на дихателните пътища, които обикновено са причинени от вируси. Въпреки това, антибиотиците често се предписват прекомерно, включително при деца с настинки и инфекции на пикочните пътища.
Липсата на нови антибиотици задълбочава кризата. От 2017 г. насам са одобрени само 12 нови антибиотика. В Германия има няколко изследователски групи, като тази на проф. Ивон Маст в Института Лайбниц, които се опитват да открият нови производители на антибиотици. Но пътят от откритието до внедряването на ново лекарство е дълъг, скъп и с несигурна възвръщаемост.
Проф. Брункхорст подчертава, че връщането на производството на антибиотици в Европа е голямо политическо предизвикателство, тъй като в момента по-голямата част от медикаментите се произвеждат в Индия и Китай, от които Европа е силно зависима.
Източник: Bild /Превод: SafeNews