Вирусът на човешката имунна недостатъчност (HIV) атакува имунната система на организма и може да доведе до синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН). ХИВ инфекцията вече се счита за хронично заболяване, при условие че пациентът се лекува редовно. Според данни на Световната здравна организация (СЗО) повече от 600 000 души са починали от причини, свързани с ХИВ през 2022 г.
През 2022 г. Еманюел Шарпентие и Дженифър Дудна бяха удостоени с Нобелова награда
за химия за откриването на един от най-пионерските инструменти на генната технология: молекулярната „ножица“ CRISPR/Cas9 – която може да се използва за модифициране на ДНК на животни или дори микроорганизми с много висока точност. Този инструмент улеснява изтриването на нежелани гени или въвеждането на нов генетичен материал в клетките на организма и по този начин може да допринесе за лечение на рак или за лечение на наследствени заболявания. Фактът, че вирусът интегрира генома си в ДНК на гостоприемника, затруднява унищожаването му досега.
Новото проучване на изследователи от университета в Амстердам е голям скок напред в търсенето на лек за ХИВ, тъй като CRISPR-Cas предоставя ново средство за насочване към ДНК на ХИВ. Тяхната цел е да разработят безопасен комбиниран режим CRISPR-Cas, целящ „лечение за ХИВ за всички“, което ще може да инактивира различни щамове на ХИВ в различни клетъчни контексти. ХИВ може да зарази различни видове клетки и тъкани в тялото, така че изследователите са потърсили начин да се насочат към ХИВ при всички тези състояния.
Те се фокусираха върху части от вирусния геном,
които остават същите във всички известни щамове на ХИВ и за лечение на заразени с ХИВ Т-клетки. Този метод има за цел да осигури цялостно лечение, способно да се бори ефективно с множество варианти на ХИВ.
Т -клетките са част от имунната система и се развиват от стволови клетки в костния мозък. Според предишни проучвания, когато ХИВ навлезе в Т-хелперните клетки или CD4 клетките, имунната система не може да го открие и унищожи. След това вирусът прави копия на себе си, процес, който води до смъртта на CD4 клетките.
Изследователите са успели да се насочат към тези скрити резервоарни клетки на ХИВ чрез експериментиране с различни техники и премахване на ХИВ от заразените клетки. Това е от особено значение, тъй като лекарствата не могат да изкоренят вируса, което предполага обнадеждаващо бъдеще.
„Ние разработихме ефективна комбинаторна CRISPR-атака срещу ХИВ в различни клетки и на местата, където може да е скрит, и показахме, че можем да доставим леченията на интересуващите ни клетки. Тези констатации представляват важен напредък към разработването на стратегия за лечение“, отбелязват учените.
След това изследователският екип планира да оптимизира пътя на доставка, така че да може да се насочи към повечето резервоарни клетки на ХИВ.
„Тази стратегия има за цел да направи тази система възможно най-безопасна за бъдещи клинични приложения. Надяваме се да постигнем правилния баланс между ефикасност и безопасност на тази стратегия CURE. Само тогава можем да обмислим клинични изпитвания върху хора, за да деактивираме резервоара на ХИВ. Докато тези предварителни констатации са много обнадеждаващи, е преждевременно да се декларира, че функционално анти-ХИВ лечение е на хоризонта“, заключават изследователите.
Източник: Interesting Engineering / Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News