Туркменистан ще похарчи близо 5 милиарда долара - над 10 на сто от годишния си БВП, за да построи град, наречен в чест на силния човек в тази затворена, авторитарна страна от Централна Азия, експрезидента Гурбангули Бердимухамедов, съобщи Франс прес, като се позова на официален източник, пише БТА.
Бивша съветска република, Туркменистан е разположен край Каспийско море и черпи богатствата си от продажба на газ от огромните си запаси. Семейство Бердимухамедови управлява над 16 години близо шестмилионната държава.
През декември строящият се нов град бе наречен Аркадаг в чест на Гурбангули Бердимухамедов, управлявал като президент от 2006 до 2022 г. Шейсет и пет годишният бившият зъболекар, прочул се с липса на чувство за мярка и култа към личността му, носи официалната титла „закрилник“ (Аркадаг).
Първият етап от строителството на град Аркадаг струва около 3,3 милиарда долара и според нашите оценки втората фаза ще струва близо 1,5 милиарда долара, заяви на пресконференция Дерягелди Оразов, говорител на държавния комитет, ръководещ строежа.
По думите му точната стойност ще стане ясна на по-късен етап. Но прогнозната сума вече доста надхвърля обявената през 2020 г. сума – 1,5 милиарда долара. За сравнение годишният БВП на Туркменистан по данни на Световната банка е към 45 милиарда долара.
Още не е определена дата за откриване на Аркадаг – град „от държавно значение“, който се предвижда след време да стане местожителство на 73 000 души и е разположен на трийсетина км от столицата Ашхабад, в сеизмична зона.
Гурбангули Бердимухамедов е възложил на правителството да проучи възможностите за вписване на град Аркадаг в книгата с рекорди на Гинес като „най-красивия, най-оригиналния и най-големия в региона“ .
Сегашният президент на страната – 41-годишният Сердар Бердимухамедов, бе избран през 2022 г., но изглежда управлява в сянката на баща си, наричан „водач на туркменската нация“.
Защото Гурбангули Бердимухамедов съвсем не се оттегля – той премахна горната камара на парламента и стана председател на един върховен държавен орган, определящ основните насоки на външната и вътрешната политика на Туркменистан.
Международни правозащитни организации обвиняват туркменистанското правителство, че безогледно харчи средствата, придобивани от природните ресурси на страната, за грандиозни проекти, които от своя страна носят твърде малко ползи на населението.