Туберкулозата се завръща! И е много по-страшна отпреди. Учените предупреждават, че „най-смъртоносната инфекция в света“ вече може да се предаде просто чрез дишане. И случаите се увеличават.
Холандски учени смятат, че дори хора, които не показват признаци на болестта, могат да предадат смъртоносния бацил.
Досега здравните специалисти смятаха, че микробите на туберкулозата се предават чрез кашлица, смях или говорене, пеене или кихане. Но ново проучване установи, че четирима от всеки петима души с положителен резултат от изследването за смъртоносната бактерия не страдат от кашлица, която досега се смяташе за основен симптом на туберкулозата.
‘World’s most deadly infection’ can be transmitted simply by breathing, scientists warn – as cases risehttps://t.co/srC0y4oDxG
— Craig Jarvis (@TruthSeeker106) March 14, 2024
Дори тези, които нямат кашлица, пренасят инфекциозното заболяване в слюнката си, която може да бъде изхвърлена във въздуха, когато някой говори или диша, установиха те.
Това означава, че хората могат да се заразят само като дишат в близост до човек, който е болен, но не показва никакви явни признаци, казват те.
„Упоритата кашлица често е отправна точка за поставяне на диагноза“, казва авторът на проучването професор Франк Кобеленс от отдела за глобално здраве към Медицинския център на Амстердамския университет. „Но ако 80 % от болните от туберкулоза нямат такава, това означава, че диагнозата ще бъде поставена по-късно, вероятно след като инфекцията вече е била предадена на много други хора, или изобщо няма да бъде поставена“, добави той.
В последното изследване, публикувано в The Lancet Infectious Diseases, са анализирани данни за повече от 600 000 души в 12 държави в Африка и Азия, някои от които са имали туберкулоза. Те установяват, че 82,8% от заболелите не са имали постоянна кашлица, а 62,5% изобщо не са имали кашлица.
Една четвърт от хората без кашлица имат високо съдържание на опасни бактерии в слюнката си и вероятно са силно инфекциозни.
‘World’s most deadly infection’ can be transmitted simply by breathing, scientists warn – as cases risehttps://t.co/P0jjOAd0v6https://t.co/P0jjOAd0v6
— The Sun (@TheSun) March 13, 2024
Професор Франк призовава медиците да обмислят нови начини за диагностициране на болестта, за да не се пропускат случаи.
„Когато вземем предвид всички тези фактори, става ясно, че трябва наистина да преосмислим големи аспекти на начина, по който идентифицираме хората с туберкулоза“, казва той. „Ясно е, че сегашната практика, особено в най-бедните на ресурси среди, ще пропусне голям брой пациенти с туберкулоза.“
Случаите се увеличават
По данни на Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство случаите на викторианската болест са се увеличили с над 10% през миналата година – от 4380 през 2022 г. до 4850 през 2023 г.
Ръководителите на здравните служби се мъчат да „разследват причините“ за това внезапно нарастване на инфекцията.
Всеки, който има упорита кашлица и повишена температура, особено тези от групите с по-висок риск от заразяване с туберкулоза, е призован да не отхвърля симптомите си като настинка.
През 2022 г. в световен мащаб 7,5 млн. души са били диагностицирани с туберкулоза – най-високият брой, регистриран някога.
По-рано Световната здравна организация (СЗО) заяви, че това се дължи на факта, че много хора не са могли да получат диагноза или лечение по време на блокирането заради Ковид.
В отделен доклад се констатира, че случаите на резистентна към лекарства туберкулоза са се увеличили с три процента между 2020 и 2021 г.
Какво представлява туберкулозата?
ТБ продължава да бъде едно от най-смъртоносните заболявания в света и вторият водещ инфекциозен убиец след Covid-19. Бактериалната инфекция се разпространява по въздуха, когато хората, носещи заразата, кашлят, кихат или плюят. Симптомите включват кашлица в продължение на повече от три седмици, чувство на изтощение, висока температура, загуба на тегло и апетит. Тя може да бъде животозастрашаваща, но повечето случаи могат да бъдат успешно лекувани с антибиотици.
Инфекцията може да се разпространи в мозъка, сърцето, корема, жлезите, костите и нервната система.
Хората са изложени на по-висок риск от заболяване, ако са в близък контакт с човек, за когото е известно, че е болен от туберкулоза, пътуват в страни с високи нива на туберкулоза, са бездомни, пристрастени към наркотици, имат отслабена имунна система или са в затвора.
Съществува ваксина, която предпазва от болестта. Но през последните 20 години програмите за ваксинация бяха прекратени в няколко държави.
Източник – The Sun/Превод:SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория Здраве