Спор за вота или криза на доверието в резултатите от последните парламентарти избори?
Изтичането на информация за липсващи гласове разбуни духовете както в народното събрание, така и в българското общество.“
„Партиите от мнозинството няма да загубят много. Дали са 121 или 126 гласа – няма значение. Формално мнозинство ще има. Спекулации е информацията за разклащане на правителството“
това заяви Стойчо Стойчев, доцент по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност в катедра „Политология“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“
„Едно мнозинство е в по-широки граници. Нека да не бързаме да провиждаме. Винаги е възможно да се стигне до подкрепа от извън парламента. Това е нормална практика в парламентарните демокрации. Не е така в мажоритарните демокрации, както е в Америка. Това са двата модела, които работят в демократичния свят.“, добави още той
SafeNews припомня, че председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова свика извънредни Председателски съвет и заседание на Народното събрание.
Повод стана казусът за резултатите между ЦИК „Информационно обслужване” и КС .
Вчера беше съобщено, че изчезналите гласове са 780, което взриви парламентарната зала.
Сред исканията, които се чуха в Народното събрание, бяха отворено заседание на Конституционния съд по жалбите за изборите, както и оставки на ръководствата на ЦИК и „Информационно обслужване“.
Комисии и експертизи
Появиха се искания за създаването на комисии и експертизи. Първата е за повторно преброяване на хартиеното и машинното гласуване в 2204 секции. Втората е графологична експертиза – тя установява, че в някои секции бюлетините са попълнени от едни и същи хора т.е. гласовете са подменени.
„Прокуратурата да провери и установи как е допуснато това“, заяви пред БНТ Надежда Йорданова от ПП-ДБ.
Нов обрат: КС отказа да предостави на прокуратурата исканите документи по делото за изборите