„Расте броят на общините, в които няма работеща аптека, като те вече са 22. В тях живеят малко хора, но те не бива да бъдат оставяни без достъп до медикаменти. Част от нуждаещите се пътуват, други използват свои близки, трети пък чрез лица, събиращи рецепти, за да отидат и да купвят лекарства, успяват да си набавят нужното.“ Това каза Петя Георгиева от Института за пазарна икономика.
По думите й, пазарът е силно регулиран, но част от регулациите могат да бъдат променени. Онлайн търговията и разпределението на медикаменти чрез куриери трябва да бъдат улеснени.
Расте броят на общините, в които няма работеща аптека
„Намаляването на данъчната ставка само за някои повдига много въпроси и създава неравнопоставеност между участниците на пазара. На много места фармацевти приготвят лекарства на място“, допълни още тя.
SafeNews припомня, че НЗОК и фармацевтите се разбраха за новите правила за финансиране на аптеките. Те ще влязат в сила със задна дата от 1-ви юли и ще намалят наполовина разходите за обработка на рецепти за безплатни лекарства.
„Възнаграждението аптеките ще получават като процент от стойността на отпусните медикаменти и той е 15%. Максимумът е 25 лева на лекарствен продукт“,каза управителят на НЗОК проф. Момчил Мавров.
От фармацевтичния бранш се опасяват, че с промените приходите им ще се свият драстично.
Причината е, че в една рецепта вече могат да бъдат изписани повече от едно лекарство, платено от Здравната каса, а таксата ще остане същата.
Източник: NOVA