Мостът между селата Шемшево и Леденик, който е основна връзка към Велико Търново, се е пропукал след обилните валежи и наводнението от миналата седмица, което предизвика сериозно притеснение сред местните жители.
Съоръжението е едно от най-натоварените в района и основна връзка към Велико Търново. Хората настояват за спешна проверка и ремонт, докато земеделски производители в района също отчитат щети от бедствието.
Жителите на Шемшево посочват, че след проливните дъждове преди седмица пукнатината на моста се е разширила и преминаването по него вече буди сериозни притеснения.
„Мостът от доста време е компрометиран и от двете страни, а бетонните плочи отдолу са почти напълно отделени. В момента го държи само асфалтовият слой. Използваме го всеки ден, защото е един от основните ни изходи към Велико Търново и е изключително важен за двете села. Страх ме е, защото основата е в много лошо състояние и се нуждае от спешна реконструкция“, каза Светослав Лазаров.
По моста ежедневно преминават автомобили и автобуси, а след последното наводнение напрежението сред хората се увеличава.
„Налага се да го ползваме постоянно, включително и градският транспорт. Напукан е от долната страна. Преди години съм снимала и съм сигнализирала за дупки, през които се виждаше реката. След бедствието пукнатините отново са се увеличили и съоръжението е в много лошо състояние“, коментира Неделина Тоткова, жителка на Шемшево.
Според местни жители придошлата вода е подкопала съоръжението и е влошила допълнително състоянието му.
„Отдавна е за ремонт. След като реката преля, се видя, че пукнатината се е увеличила. Хората се страхуват да минават, и с основание“, каза Боян Димов.
От местната власт съобщават, че е поискан оглед от специалисти.
„Призовавам хората да не се паникьосват. Мостът е в сравнително добро състояние. Има проблем с една дилатационна фуга, която трябва да бъде ремонтирана. Подал съм докладна до областния управител с искане да бъде назначена комисия от специалисти, която да направи оглед и констатация“, заяви Антон Кръстев, кмет на село Леденик.
Седмица след бедствието възстановителните дейности в района продължават, а местните се надяват експертизата да бъде извършена възможно най-бързо и да започне ремонт на съоръжението.
Източник: bTV





