Доналд Тръмп обмисля промяна във формата на участие на САЩ в НАТО, като NBC News съобщава, че Вашингтон ще даде приоритет на сътрудничеството с онези съюзници, които отговарят на стандартите за принос на организацията, за сметка на член на НАТО, който не плаща достатъчно за отбрана.
Президентът Доналд Тръмп обмисля сериозна промяна в участието на САЩ в Организацията на Северноатлантическия договор, твърдят трима настоящи и бивши високопоставени американски служители и един представител на Конгреса.
Тръмп е обсъдил с помощници възможността за калибриране на американското участие в НАТО по начин, който да облагодетелства членовете на алианса, които изразходват определен процент от брутния си вътрешен продукт за отбрана, казват служителите.
Като част от потенциалната промяна в политиката САЩ обмислят да не защитават нападнат член на НАТО, ако страната не достигне прага на разходите за отбрана.
Ако Тръмп направи тази промяна, тя ще отбележи значителна обрат от основния принцип на алианса, известен като член 5, който гласи, че нападение срещу която и да е страна от НАТО е нападение срещу всички страни-членки.
По подобен начин президентът обмисля промяна в политиката, при която САЩ могат да решат да дадат приоритет на военните учения с членове на НАТО, които изразходват определения процент от своя БВП за отбрана, заявиха служителите. Администрацията на президента вече сигнализира на европейските съюзници на Америка, че САЩ могат да намалят военното си присъствие в Европа, и един от вариантите, които се обмислят сега, е да се пренасочат някои американски войски в региона, така че те да бъдат съсредоточени в или около държави от НАТО, които са намалили разходите си за отбрана, за да достигнат определения процент от БВП.
Тръмп неведнъж е критикувал страните от НАТО за това, че не изпълняват целта на настоящите членове на НАТО да отделят 2% от своя БВП за отбрана.
Той твърди, че това несъответствие е несправедливо и представлява допълнителна тежест за САЩ. Преди повече от десетилетие страните от НАТО се споразумяха да определят цел за разходите на всяка от тях в размер на 2% от БВП. Но Тръмп настоява за увеличаване на този процент. Неотдавна той заяви, че членовете на НАТО трябва да изразходват 5 % от своя БВП за отбрана, въпреки че в момента САЩ не правят това.
„НАТО трябва да плаща повече“, заяви Тръмп през януари, след като встъпи в длъжност. „Това е нелепо, защото ги засяга много повече. Между нас има океан.“
Според последните статистически данни на НАТО през миналата година разходите за отбрана на 23 държави членки са надхвърлили 2 % от техния БВП.
Пет от тези държави – Естония, Гърция, Латвия, Полша и САЩ – са изразходвали повече от 3% за отбрана. Най-висок процент има Полша, която отделя 4,12 % от своя БВП за отбрана.
Потенциалната промяна в начина, по който САЩ участват в НАТО, идва в момент, когато Тръмп настоява европейските съюзници да направят повече за подпомагане на Украйна във войната ѝ с Русия и да играят основна роля в поддържането на мира в страната, ако бъде постигнато споразумение за прекратяване на войната.
По време на първия си мандат Тръмп заплаши да изтегли САЩ от НАТО и постави под въпрос предимствата на член 5 за САЩ.
Членът е създаден, за да защитава европейските държави от Съветския съюз по време на Студената война. Той е бил задействан само веднъж, след атентатите срещу САЩ на 11 септември 2001 г. Украйна поиска членство в НАТО, но администрацията на Тръмп заяви, че това няма да бъде част от каквото и да е договорено мирно споразумение.
The Guardian публикува поредица от изказвания на Тръмп по един от най-наболелите въпроси в отношенията между съюзниците в светлината на нарастващите заплахи за сигурността:
„Мисля, че е в рамките на здравия разум: „Те не плащат – няма да ги защитавам“
„Ако Съединените щати сменят съюзниците си, би било добре за мен да го направя“.
„Трябва да се помни, че след терористичните атаки срещу САЩ на 11 септември 2001 г. съюзниците от НАТО се застъпиха за Америка и участваха в инвазията в Афганистан и останаха там в продължение на две десетилетия“.
The Guardian завършва публикацията с твърдението на Тръмп, че няма намерение да напуска НАТО: „Виждам НАТО като потенциално добър съюз, но отново повтарям, че сегашната ситуация не е много справедлива“.
Източник – NBC News, The Guardian/Превод:SafeNews