Италия е страната на храненето на открито. Това е неразделна част от местния начин на живот, в който на туристите и посетителите се сервират ястия на маси, разположени на елегантни площади. И все пак много италианци се обръщат срещу традицията. Нарастващият брой маси, които задръстват тротоарите, заемат места за паркиране и увеличават шумовото замърсяване, доведоха до хаос в градските центрове в цялата страна.
През 2021 г., когато Италия облекчи ограниченията за COVID, правителството опрости процедурите за ресторанти и барове, кандидатстващи за лицензи за места на открито. Това позволи на заведенията за хранене и баровете да останат на повърхността във време, когато клиентите нямаха право да седят на закрито.
Годишната мярка е удължавана многократно и оттогава са раздадени 180 000 временни лиценза в цяла Италия
В четвъртък Адолфо Урсо, министърът на индустрията, обяви, че правителството планира да удължи временните лицензи за неопределено време до това лято.
„Вярваме, че това е възможност да направим ресторантите още по-благоприятни за общителността и градския декорум“, каза Урсо в изявление.
Съобщението предизвика възмущение в Рим. Там съветниците разработиха по-строги мерки през ноември за това къде ще бъдат разрешени местата за сядане на открито. В столицата площта, заета от маси на открито, е нараснала пет пъти. От 21 000 кв. м на 112 000 кв. м – през последните три години.
„Абсурдно и неприемливо е … централното правителство да решава едностранно вместо местните власти“, каза в изявление Моника Лукарели, вицекмет на Рим по търговията. „Работихме неуморно върху нова регулация, като взехме предвид различните градски характеристики на града.“
След бума на яденето „dehors“, терминът, който местните използват вместо привидно италианския „alfresco“, дървените тераси за хранене, покрити с чадъри или найлонови заграждения, се превърнаха в обичайна гледка по тротоарите.
Карло Риензи, ръководител на потребителската група Codacons, каза, че предложеното разширение е „унищожава красотата на Рим“. Той добави:
„Тези пластмасови листове са чудовищни… ще окажем всяка опозиция, която можем“.
В Милано местните жители казаха, че експлозията на открито е направила части от града необитаеми
През последните седмици жителите, въоръжени със звукомери в претъпканите квартали Навигли и Порта Венеция, измерват нива на шум от 85 децибела. То се счита за опасно, ако експозицията надвишава осем часа .
„Месарниците, химическото чистене и билкарските магазини са затворени“, каза Елиза Монтафия, член на гражданската група Comitato del Lazzaretto, която представлява местните жители на Порта Венеция. „Изглежда единственото нещо, което хората искат да правят в свободното си време, е да ядат и пият.“
Но не всички са против правителството. В Osteria del Gnocco Fritto, в квартал Navigli в Миланоу хората, които пият коктейли, седят на маси около два канала. Заведението построи дървена тераса отстрани на тротоара, която побира 30 клиенти. Оттогава те се притесняват, че лицензът им ще изтече.
„Местата на открито ни дават по-голяма видимост и допълнителна привлекателност… това е основно за нашето оцеляване“, каза Джовани Корти, 24, сервитьор в ресторанта. „Абсолютно подкрепяме безсрочното удължаване.“
Туристите също подкрепиха това, което видяха като запазване на храненето на открито
„Ако отнемат маси, те ще отнемат нещо от Милано, което е много популярно“, казва Джеф Лерер, 77-годишен, пенсиониран професор от Лос Анджелис, който беше на посещение в града със съпругата си. „Ако бях с петдесет години по-млад, щях да съм тук всяка вечер.“
Годишните лицензи обикновено струват между 1000 и 4000 евро. Те зависят от местоположението и размера на пространството, за което се кандидатства.
Piazza Sant’Alessandro, елегантен площад в Милано, беше преобразен след бума на храненето на открито. Масите и тълпите от любители на аперитива заеха мястото на колите, паркирани пред внушителна барокова църква.
„Промяната промени начина ни на работа“, казва Адел Амил, 24-годишен сервитьор в бар на площада.
Той отбелязва, че масите на открито са увеличили капацитета от 40 на 70 клиенти и са довели по-млада клиентела.
Лино Стопани, президент на лобистката група FIPE, твърди, че дейностите на открито са съживили цели квартали, отблъсквайки наркодилърите и дребните престъпници, които процъфтяват в необичайни райони.
„Това са области, които биха били обезлюдени от навлизането на надомната работа. Многото пиячи и хранещите се по нашите улици ги спасиха“, добави Стопани.
Източник: The Times/Превод: SafeNews