Това е плаващ град, изключително дом на най-богатият 1% от обществото. Площадка за мултимилионери и милиардери, която обикаля световните океани. Добре дошли в The World, изключителен частен жилищен кораб, дом на 165 суперлуксозни апартамента. Този кораб е обвит в тайна. Купуването на апартамент на борда става само с покана- трябва да бъдете номиниран от един жител и командирован от друг. Твърди се, че нетната стойност от страхотните 10 милиона долара е задължителна.
Ако си представяте декадентски партита, изпълнени с интриги и свободно течащо шампанско – по същество морски епизод от сериала на HBO „Белият лотос“ – може би не сте далеч, поне според разказа на един бивш пътник.
„Не казвам, че всичко, което се е случило в „The White Lotus“, се е случило в The World. Но мисля, че в голяма степен сравнението не е неточно“, казва бившият жител на кораба Питър Антонучи. „Има много богати хора, които правят игриви неща, понякога палави неща, понякога скандални неща.“
Антонучи е пенсиониран адвокат, прекарал шест години като резидент на The World
През 2019 г. той продаде своя апартамент. Неговите разсъждения?
„След като сте обиколили земното кълбо няколко пъти, вие сте го видели. Бях видял това, което исках да видя, бях готов да направя нещо ново.“
Връщайки се на сушата, Антонучи започва да преглежда дневниците, които е водил през годините си на борда. Той решава, че настроението „кънтри клуб се среща с женска къща“ е идеалното вдъхновение за фантастика.
Оттогава Антонучи е написал три романа, действието на които се развива на измислен кораб. Най-новият от тях, „Приливи и отливи“, обещава „тайни, грехове и скандали“ в открито море.
Ексклузивна покана
Антонучи и съпругата му научиха за The World чрез статия в Wall Street Journal около 2012 г. 12-палубният кораб е пуснат на вода през 2002 г. и обхваща 644 фута.
Когато за първи път чува за този плаващ град, Антонучи е на 52. Той се радва на предимствата на ранното пенсиониране. Бизнесменът беше заинтригуван от концепцията и съпругата му също беше развълнувана да научи повече.
Заинтересованите могат да резервират пробно пътуване в The World като „потенциален жител“. И така, не след дълго Антонучи и съпругата му се качиха на борда в Белиз и плаваха през Панамския канал на своето дегустационно пътуване.
„Когато се качих за първи път, реших, че е абсурдно скъпо. Не можех да повярвам, че апартаментите струват толкова много. Не можех да повярвам, че разходите за поддръжка са толкова големи. Не можех да си представя защо някой би направил това“, казва Антонучи. „Но на втория ден си казах: „Колко апартамента имате на разположение и кога мога да се запиша?“
Антонучи казва, че е бил съблазнен от всеки аспект на The World. От екипажа, който той нарича „най-големият актив на кораба“ благодарение на способността им да предвиждат всяка нужда на обитателите, до изобилието от изключителни преживявания на както на борда на кораба, така и на земята.
„Беше като оркестър с много различни части. Всеки един беше страхотен. Но заедно, това беше симфония“, казва Антонучи.
Освен това всички настоящи жители бяха много гостоприемни
Антонучи едва по-късно открива, че всички са били предварително информирани кой е той. Има ли са и една задача – да го накарат да се чувства като у дома си.
„Когато доведат бъдещи резиденти, има имейл, който отива до всички хора, които вече живеят там“, разказва Антонучи. „Има параграф, два, три или повече за произхода на бъдещия резидент и въпроса дали имате нещо общо с тях. Вие бивате насърчени, ако ги видите, да им предложите да ги почерпите с питие, да им предложите вечеря, да изиграете тенис с тях, да направите нещо. Разбира се, не знаех, че това се случва. Просто си помислих, че е случайно всички тези хора да дойдат и да ми кажат хубави неща. Но се запознах с няколко души и се почувствах добре.“
Ако настоящите жители харесат бъдещ жител, казва Антонучи, те могат да бъдат техен предложител.
„Много хора идват на борда, вече познавайки хора. Но други предприеха „круиза с потенциални жители“ и срещнаха хора там, които в крайна сметка ги спонсорираха“, обяснява той.
След успешното дегустационно плаване Антонучи и съпругата му подписаха договор за закупуване на апартамент в The World. Те сключиха сделката четири месеца по-късно, в началото на 2014 г. Антонучи казва, щели да го направят всичко по-рано, но имаше няколко неща, които трябваше да обвържат на сушата.
„Имах деца в Ню Йорк и имам къщи и подобни неща. Не можеш просто да вземеш всичко и да избягаш в морето“, казва Антонучи.
Децата му бяха в началото на 20-те си години по време на неговия престой като жител The World. Те посещаваха родителите си на борда от време на време.
Покупка за милиони долари
Всеки апартамент в The World е малко по-различен.
„Някои ще бъдат малко по-големи от други, някои могат да бъдат малко по-малки“, казва Антонучи.
Антонучи не може да си спомни точните цифри, но смята, че е купил първия си апартамент на борда за около 1,6 милиона долара.
За разлика от обикновения круизен кораб, жителите могат да правят ремонти и да декорират според личните си вкусове. Това означава, че „някои са обзаведени с модерни мебели и наистина страхотни уреди, други не са били докосвани от 20 години“, според Антонучи.
И ремонтирането на апартамент на борда на кораб не е супер лесно. Няма „тичане до Home Depot“
„Всичко трябва да бъде инвентаризирано и изпратено месеци и месеци предварително в каси – всичко трябва да бъде одобрено“, казва Антонучи.
Като цяло Антонучи притежаваше четири отделни апартамента през петте си години на борда на The World.
„Не всички наведнъж“, обяснява той. „Имах два наведнъж. После купих другите два отделно“.
Антонучи надграждаше всеки път до нещо малко по-луксозно – той казва, че следващите апартаменти, които е закупил, са били около 4 милиона долара.
През периода, когато притежаваше два имота на този кораб, той предлагаше празния на приятели, които канеше на борда.
Планиране от комисия
Повечето жители на борда на The World използват апартамента си като нещо като ваканционен дом. Това са хора, които вероятно имат множество резиденции в различни държави и могат да бъдат открити да летят с частен самолет по света по всяко време.
Когато корабът пътуваше из Европа, Антонучи редовно идваше и си отиваше, наслаждавайки се на лукса на The World през седмица. А междувременно се прибираше в Ню Йорк. Когато корабът беше по-далеч, той обикновено оставаше на борда за по-дълго време.
„Ако беше някъде далеч и беше много забавно, знаете ли, на Малдивите или Сейшелите, Австралия, Нова Зеландия, някъде там, отивах и прекарвах доста време там“, казва Антонучи . „Ако корабът беше на някое интересно място, винаги бих предпочел да съм на борда му.“
The World също така отчита пристигането си в определени пристанища със значими събития. В Лондон за Уимбълдън или в Рио де Жанейро за Карнавала.
Развлеченията на борда също са включени в годишната промяна на услугата
Те включват лекции от експерти и организирани дейности като гмуркане с шнорхел, гмуркане, туризъм.
Гостите не са обвързани с предварително организираните събития. Антонучи си спомня един път, когато корабът плаваше „долу на юг от Панамския канал“. Той и приятелите му „взеха самолет или лодка и отидоха до Галапагос и отидоха да се гмуркат с шнорхел и да се гмуркат за няколко дни“.
„Можете да тръгнете сами и да направите каквото си поискате, а след това да настигнете кораба, където и да е“, обяснява той.
Маршрутът на The World се планира две до три години предварително, казва Антонучи. Това планиране е „много сложен“ процес. По думите на пътешественика има комисия по маршрута, съставена от жители, която преценява, като се фокусира върху преживяванията, налични на всяка дестинация.
Междувременно Антонучи казва, че директорът по маршрута на кораба „разглежда неща като цени на горивото, промени в екипажа, къде имате най-големите летища, къде имате най-достъпност, визови изисквания, такси за докинг“. Капитаните на корабите също се намесват.
Използвайки тази информация, на жителите се предлагат три потенциални маршрута, които след това гласуват за предпочитания от тях маршрут
„Става много политическо, както можете да си представите“, казва Антонучи. Той е бил член на борда в продължение на няколко години. Според неговия опит жителите на The World са склонни да бъдат „мнителни“.
„Всички са доста заможни и са направили пари. Всеки смята, че има най-умното мнение и най-добрия начин да прави нещата“, обяснява той. „Те не са свикнали да им казват „не“. Има много много упорити хора, които имат мнение за всичко. От това къде трябва да се постави солницата на масата до това колко далеч на юг в леда на Антарктика трябва да отиде корабът.“
Така че, ако всеки на борда на The World има доста безкраен поток от разполагаеми доходи, защо не пътува до където пожелае чрез частни суперяхти? Защо избират да плават на кораб, чиито маршрут се гласува от комисия?
„О, това е толкова лесен въпрос“, казва Антонучи. „Много от хората на борда на кораба също имаха яхти. Бил съм лодкар през целия си живот. Причината да влезете в The World е, за да не се налага да наемате екипаж, да измисляте откъде да купите гориво, да пишете чекове за всяко малко нещо. Вие просто пишете един голям тлъст чек всяка година. За всичко останало се грижат други.“
„Скандали и тайни“
За много жители социалният живот на борда на The World също е голяма част от преживяването. Антонучи казва, че този кораб е „много, много социална общност“.
Докато децата са добре дошли на борда на The World, много от предложенията на борда са предназначени за възрастни. Има олям тенис корт, огромен спа и фитнес център. На борда има и обширна колекция от вина, а храната и напитките на гостите са включени в годишната промяна на услугата.
„Има много пиене, много купони. И това е забавното“, казва той.
Когато Антонучи е бил резидент, той казва, че „джентълмените са носели сака и вратовръзки“
За последен път той беше на кораба на гости на приятели през ноември 2023 г. По думите му времената са се променили. Той предполага, че сега е по-вероятно да видите хора, които носят къси панталони и потници, отколкото черни вратовръзки.
„Това е малко жалко“, казва Антонучи тъжно.
Страничен продукт от процъфтяващата социална сцена на борда беше, че „имаше афери навсякъде“, според Антонучи.
CNN се свърза с няколко други жители за техните разкази за живота на борда. Те обаче или не отговориха, или отказаха коментар. Собствениците на The World също избраха да не отговарят на разказа на Антонучи за живота на борда.
„Има много пиене и пиене“, казва Антонучи. А това може да доведе до „скандали и тайни“.
„Случват се неща“, казва той. „Част от това е забавно. Някои от тях са хора, които просто се пеят песни и си прекарват изключително добре. А това е относително безвредно. Дори някои от делата и нещата са безобидни – ако хората са необвързани, това е добре. Но има женени хора, семейни двойки на кораба, които не винаги спят със съпруга си.“
Антонучи казва, че тази сцена не е за него.
„Имах моята група приятели и никой от приятелите ми не беше ангажиран с това. Но ще излъжа, ако кажа, че не сме пили и не сме се подсмихвали за това.“
Опит за цял живот
Антонучи си спомня с нежност времето си в The World, но казва, че не би купил друг апартамент на борда.
„Бях видял това, което исках да видя. Лях готов да направя нещо ново в живота си“, казва той за решението да продаде през 2019 г. „Купих място във Флорида и реших да бъда много агресивен по отношение на голфа. Имаме коне. Разполагаме с кон за обездка и ловен скок. Беше време да обърна страницата в живота си, което се опитвам да правя на всеки няколко десетилетия и да опитам нещо ново.
Освен това Антонучи казва, че „политиката и клюките на кораба са станали малко поразителни“
Антонучи казва, че когато жителите на борда на The World за първи път чули за намеренията му да напише романи за фиктивен жилищен кораб, някои му казали, че са „уплашени“, че ще разкрие тайните на всички на борда на този кораб.
„Настоящите и бившите жители обикновено не говорят за преживяванията си“, казва Антонучи. „Много хора се обидиха, че ще разкрия вътрешните тайни на The World. Хората ме молеха: „Не пишете нищо за нас, не ни включвайте, бла бла бла.“
Тогава книгата излезе и разбира се хората, които толкова се страхуваха да не бъдат изобразени, дойдоха при мен и казаха:
„Как така не съм в книгата?““
Антонучи подчертава, че романите му са измислица и не включват реални хора.
В изявление, предоставено на CNN Travel, представител на The World каза, че Антонучи „ни е уверил писмено, че неговите произведения не са свързани със The World или неговите жители и че публикациите му са измислени произведения на изкуството за измислен кораб“.
Представителят каза, че корабът пожелава на Антонучи „добро творчество в неговите произведения на фантастиката, които разбираме, че нямат връзка с The World или който и да е от неговите обитатели“.
Антонучи казва, че преди всичко е вечно благодарен, че е прекарал време на борда на The World
Той казва, че опитът е оформил живота му и възгледа му за реалния свят.
„Дори не знам откъде да започна, когато хората ме питат кое е най-невероятното нещо, което съм виждал“, казва той. „Мога да говоря за Соломоновите острови. Мога да ви кажа как всеки път, когато отивахме в Южна Африка, слизахме и отивахме на сафари за една седмица. Поставихме световен рекорд на Гинес като кораб, пътувал най-на юг от всеки кораб в историята.“
И въпреки че Антонучи не винаги се придържаше към всички на борда на този кораб, той има добри приятели от The World и до днес.
„Всички това са много, много специални спомени“, казва той. „И се радвам, че мога да ги споделя с приятели.“
Източник: CNN/Превод: SafeNews
Още новини четете в категорията Живот
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News