С началото на планинския сезон в Хималаите през 2024 г. се работи по още един високопланински проект: премахване на тонове боклук от връх Еверест. Тази година обаче ще бъдат премахвани и трупове.
Според непалската армия Кампанията за почистване на планината е събрала 110 тона отпадъци между 2019 г., когато програмата стартира, и 2023 г.
Армията, която провежда инициативата за почистване в партньорство с мултинационалната марка Unilever, ще оглави кампанията и тази година. Дванадесет военни, подкрепени от 18 шерпи, ще пристигнат в базовия лагер на Еверест на 14 април, за да започнат работата.
В допълнение към отстраняването на около 10 тона боклук, армията каза в изявление, че планира да изнесе пет трупа от планината. Тези тела са на алпинисти, загинали при опит да изкачат най-високия връх в света.
През 2023 г. беше потвърдено, че 12 алпинисти са загинали на Еверест, като още петима все още са в неизвестност
В момента по-голямата част от тези, които се опитват да изкачат хималайския връх от 8849 метра, го правят през Непал.
Миналата година правителството на Непал даде рекордните 478 разрешителни за преходи на Еверест. Това обаче не е общият брой хора, които ще бъдат в планината, тъй като шерпи водачи, помощен персонал и други придружават групи за катерене.
В резултат на това пренаселеността и боклукът са два от най-големите проблеми, които тормозят Еверест през последните години.
Един от най-големите екологични проблеми са човешките отпадъци
Сезонът за катерене през 2024 г. ще бъде първият, който изисква от всички катерачи да използват разпределени от правителството торбички за изпражнения. В тях те ще носят отпадъците си обратно със себе си от по-високите планински лагери.
„Всеки човек произвежда 250 грама екскременти на ден. Алпинистите прекарат две седмици в по-високите лагери за изкачването на върха“, обяснява Дивас Покхрел, първи вицепрезидент на Асоциацията на върховете на Еверест.
В допълнение, 2024 г. ще бъде първият път, когато всички катерачи на Еверест ще получат чипове за проследяване. Те ще помогнат при мисии за търсене и спасяване.
Източник: CNN/Превод: SafeNews