Томас Ман: „Долен е и трябва да страда този, който само иска.”
Томас Ман е германски писател, получил Нобелова награда за литература през 1929 г. за романа си „Буденброкови“ (1901). Според много критици, Ман е написал най-съвършеното произведение на немски език “Смърт във Венеция”, публикувана за първи път през 1912 година.
Филмовият вариант е заснет през 1971 година от Лукино Висконти, а през 1973 година Бенджамин Бъртън пише по произведението опера. Другите големи произведения на Ман, които всеки библиофил трябва да прочете са „Вълшебната планина“, както и интерпретацията на легендата за Фауст „Доктор Фаустус“. Роден на 6 юни 1875 г. в Любек, Германия. Починал на 12 август 1955 г. в Цюрих, Швейцария.
„Роден съм в неделя, на шести юни 1875 г. в 12 часа по обед. Разположението на планетите било благоприятно, както после често ме уверяваха адептите на астрологията, като въз основа на моя хороскоп ми предричаха дълъг, щастлив живот и лека смърт.“ В случая адептите се оказват напълно прави – дълъг живот и безметежна смърт срещат писателя.
Пише психологически произведения, с които често критикува немското и изобщо европейското общество по неговото време. Използва идеи на Ницше, Гьоте и Шопенхауер.
За темите, които го вълнуват, Ман казва: „Никога не съм бил в работата си отшелник като Флобер, не желаех да бъда по-отчужден от света, отколкото обикновено е в природата на писателя. От ранна възраст и дълбоко ме занимава въпроса за противоположноста между изкуството и живота, художника и човека, тъй че колкото призван, за да не кажа обречен на изкуството и да се чувствах, желаех не да чезна в него, а да бъда човек, доколкото мога.“
И допълва: „… работиш, разказваш истории, отливаш истината и с тях забавляваш един нуждаещ се свят – в смътна надежда, едва ли не с упование, че истината и ведрата форма може би да повлияее освобождаващо на душата и да подготви света за по-добър, по-красив и по-справедлив за духовното живот.“
За творчеството си Томас Ман е отличен и с престижната награда „Гьоте“ на град Франкфурт на Майн (1949), а в негова чест родният му град Любек учредява през 1975 г. литературната награда „Томас Ман“.
Представяме ви някои знаменити цитати от Томас Ман:
„Ние не обичаме качествата, обичаме хората. Понякога дори заради техните дефекти, както и заради техните качества.”
„Всичко е политика.”
„Великата истина е тази, чиято противоположност също е истина.”
„Този, който постоянно иска, още е долен и трябва да страда.”
„Човек изживява не само своя личен живот като индивидуалност, но също така, съзнателно или несъзнателно, изживява епохата на своите съвременници.”
„Заради доброто и любовта човек не трябва да допуска смъртта да има власт над неговите мисли.”
„По-добре болезнена истина, отколкото удобна лъжа.”
„Времето няма разделения, които да отмерват как то минава, няма буря от тромпети, които да оповестяват идването на нов месец или година. Дори когато започва нов век, само ние, смъртните, бием камбани и стреляме с пистолети.”
„Писател е някой, за когото писането е по-трудно, отколкото за другите хора.”
„Войната е единственият изход на страхливците от проблемите на мира.”
„Поведението на хората има смисъл, само ако мислиш от гледна точка на тяхната цел, нужди и мотиви.”
„Редът и опростяването са първите стъпки към овладяването на нещо.”
„Никога не съм разбирал как може някой да не пуши, лишава се от най-добрата част от живота. С добра цигара в уста човек е в пълна безопасност, нищо не може да го докосне, буквално.”
„Целият този интерес към болести и смърт е само още един начин за изразяване на интерес към живота.”
„Любовта, не разумът, е по-силна от смъртта.”
„Задачата на писателя се състои в това да направи нещо от една идея.”
Димитър Янков
ARTday.bg