Останките от разрушилия се батискаф „Титан“ бяха извадени на сушата в Нюфаундленд, Канада. Кадри от операцията показват няколко големи парчета от корпуса на апарата, включително запазени снопове от кабели и апаратура. Противно на завъртелите се слухове в социалните мрежи обаче, прословутият джойстик от видеоигра не е сред откритите останки – постовете разпространяват стар кадър на Би Би Си от Тихия океан.
Изваждането на останките е от ключово значение за разследването, коментират експертите. Надеждите са наред с потенциални следи какво се е случило да са оцелели и електронни данни. Преди дни започнаха и интервюта с екипажа на кораба-майка „Полар Принс“, откъдето е спуснат батискафът. На борда на кораба, който плава под канадски флаг, са били и близки на петимата загинали.
It appears as though the porthole of the Titan submersible has been lifted off the Horizon Arctic. @VOCMNEWS pic.twitter.com/04CqtgbxP1
— Allison King (@AllisonKingVOCM) June 28, 2023
Отломките бяха извадени от същия безпилотен дълбоководен апарат (ROV), който ги откри – той е на американската фирма „Пеладжик Рисърч“ и бе пренесен до мястото на изчезването на борда на канадския кораб „Хърайзън Арктик“. С това „Пеладжик“ обявиха, че работата им в района е приключила, но не и мисията, поради което нямат право да разпространяват сведения за находките.
„Титан“ бе открит миналия четвъртък, след като няколко дни светът следеше издирването му със затаен дъх. На борда му имаше трима туристи – британският милиардер Хамиш Хардинг и баща и син от едно от най-богатите семейства на Пакистан – Шахзада и Сулеман Дауд. С тях към „Титаник“ са били и собственикът на компанията „ОушънГейт“, която организа пътуванията – Стоктън Ръш, както и французинът Пол-Анри Наржоле, който е бил капитан, пише „Сега“.
Another large piece removed from the vessel. @VOCMNEWS pic.twitter.com/9usRfYATCk
— Allison King (@AllisonKingVOCM) June 28, 2023
Смята се, че батискафът е имплодирал още час и 45 минути след спускането му, когато се губи комуникацията с кораба-майка. Останките му бяха открити на 3810 м дълбочина и на 488 м от „Титаник“. Към момента най-логичната версия се очертава около проблемите със здравината на корпуса – той е бил от необичайна за такива апарати комбинация от карбонови влакна и титан, която корозира с времето. Дори най-миниатюрен пробив в корпуса би имал фатални последици на дълбочината, на която се е намирал батискафът.
Разследване започнаха и канадските власти, и бреговата охрана на САЩ. Междувременно сайтът на фирмата „ОушънГейт“ изглежда блокирал от деня, в който бяха открити останките на батискафа. Вторият й сайт обаче – за екскурзиите до „Титаник“ продължава да показва две планирани екскурзии за следващата година – 12-20 юни и 21-29 юни. Смята се, че скоро гмурканията с хора до останките на легендарния потънал кораб няма да се подновят. На този фон обаче интересът към екстремните пътешествия не само не е спаднал, а напротив – увеличава се, твърди „Инсайдър“. Една от цитираните в статията агенции твърди, че в момента организира офроуд пътуване с мотори в северна Сирия за група от 12 американски инвестиционни банкери.
The Horizon Arctic has returned to the St. John’s harbour following search efforts for the OceanGate Titan submersible. pic.twitter.com/kKNE063wgX
— Allison King (@AllisonKingVOCM) June 28, 2023