The Guardian пише, че от началото на войната срещу Украйна Русия е приела редица закони, насочени към привличане на чужди граждани в редиците си. Владимир Путин, на среща по сигурността малко след като неговите войски нападнаха Украйна, каза, че Кремъл трябва да помогне на чужденци, които планират да се бият на страната на Русия.
Оттогава руският диктатор подписа заповед за намаляване на минималния период на договорна военна служба за чужденци от пет на една година и също така предложи ускорено набиране на неруски бойци в армията.
Сърбия, кандидатка за членство в ЕС от 2012 г., се бори да балансира исторически близките си връзки с Русия със стремежа си за европейска интеграция, а напрежението се засили от войната срещу Украйна, където много сърби са руски симпатизанти.
Проруските настроения са особено силни сред сръбските ултранационалисти, които организираха редица промосковски митинги от началото на войната срещу Украйна.
Въпреки че броят на сръбските новобранци все още не е достатъчно голям, за да има осезаемо въздействие върху хода на военните действия, действията на Москва рискуват да влошат отношенията със Сърбия, един от малкото й съюзници на Запад.
Ръководителят на плана за набиране, който изглежда е изготвен през лятото, беше Давор Савичич, сърбин, който се биеше от години като част от първата руска сила, която нахлу в Украйна през 2014 г.
Савичич е свързан и с паравоенната групировка Вагнер. Руското издание „Фонтанка“ съобщи, че преди това той е воювал в Сирия с Вагнер. Два източника, близки до паравоенната група, потвърдиха участието на Савичич в нейните дейности пред Guardian.
На 21 август в интервю с известния прокремълски телевизионен водещ Владимир Соловьов Савичич говори откровено за това как е бил поставен начело на отдел от сръбски граждани в Украйна.
„Сега официално подписваме договор с Министерството на отбраната на Русия. Войниците преминават през военната служба на Красногорск“, каза той, описвайки подробности, които съвпадат с разказите на вербуваните. „След допълнително обучение момчетата се изпращат в посока Луганск“, добави Савичич, имайки предвид източния регион на Украйна, който е една от ключовите цели на Путин.
По време на интервюто до Савичич седеше друг сърбин, Деян Берич, който каза на Соловьов, че сръбски бойци са се присъединили към руската 106-а въздушнодесантна дивизия.
„Когато Владимир Владимирович Путин позволи на чужденци да дойдат, направих план как ще се случи всичко това и се обърнах към моя генерал“, каза Берич, посочвайки Савичич. „Момчетата пристигат, срещаме ги, след което веднага отиват във военната служба и подписват договор. Повечето чуждестранни доброволци в руската армия са от Сърбия.
Берич, слаб мъж с дълга черна коса, преди това е давал интервюта за руските държавни медии за времето, когато се бие като част от проруската самопровъзгласила се „Донецка народна република“ в Украйна от 2014 г. насам. Руските служители изглежда внимателно координират процеса на набиране на персонал.
Рускоезичната служба BBC, която за първи път съобщи за сръбската схема за набиране на персонал миналата седмица, каза, че е получила частен запис на среща на Савичич с неназовани служители в Москва, в който Савичич казва, че планира да наеме до хиляда сръбски граждани, които ще формират собствен батальон в част от 106-та въздушнодесантна дивизия.
Министерството на отбраната на Русия не коментира този въпрос, така че точният брой сърби, подписали договор с руските военни, остава неясен.
„Ордените на републиката“, антивоенна руска група за разобличаване, предостави на Guardian списък от 13 сърби, за които се смята, че са подписали договори с руската армия от септември. Двама от 13-те души, посочени в списъка, се съгласиха да коментират пред Guardian.
„Засега сме около 60-70 души“, каза един от сърбите, който също дойде от Сърбия в Москва през септември, като добави, че се е записал в „106-а въздушнодесантна дивизия“.
Според него той решил да се присъедини към руските въоръжени сили по „идеологически причини“, а доходоносните военни плащания играят „второстепенна роля“.
Призоваването в армията е изпълнено с влошаване на отношенията между Москва и Белград. През януари 2022 г. сръбският президент Александър Вучич реагира гневно по националната телевизия, след като руски новинарски клип показа сръбски доброволци, които се готвят да се бият заедно с войските на Вагнер срещу Украйна.
„Защо вие, представители на Вагнер, звъните на някой от Сърбия, ако знаете, че това противоречи на нашите правила? – каза президентът, имайки предвид закона, забраняващ на сърбите да участват в конфликти в чужбина.
Сръбският министър на отбраната Милош Вучевич също предупреди сърбите да не се присъединяват към руската армия. Оттогава повече от две дузини сръбски националисти са преследвани.
Виктор Заплатин, руски ветеран от войната, който набира сръбски доброволци да се бият заедно с проруските сили в Украйна през 2014 г., каза, че сръбските власти пречат на бойци да заминат за Русия.
„Рисковете от наказателно преследване за тези, които са заминали за Русия и са се върнали в Сърбия, са много високи“, каза Заплатин. „Винаги е имало доброволци от Сърбия в Русия. Това означава, че там има доброволци и сега, но техният брой и качеството, в което участват и служат, е организационна тайна.“
Журналисти от Руската служба на Би Би Си съобщиха, че набирането се извършва от сръбски командир, който воюва в Източна Украйна от 2014 г., който планира да набере отделна бригада от до хиляда сръбски граждани до есента на 2023 г. Всички наемници са регистрирани в Московска област и са зачислени в 106-а въздушнодесантна дивизия.
Според командира на „интернационалния батальон“ Давор Савичич в началото на войната неговият батальон е бил близо до Киев в района на летището Гостомел, след което са били прехвърлени в района на Харков, а след това в с. Богородичное в Краматорски район на Донецка област.