Русия губи влиянието си в бившия Съветски съюз, доскорошни съюзници на Путин от бившия заден двор на Русия бягат от него.
Азербайджан засилва рядката си конфронтация с Кремъл, тъй като последиците от свалянето на азербайджански пътнически самолет продължават, подчертавайки намаляващото влияние на Русия в бившия Съветски съюз, пише The Guardian. 38 души загинаха, когато самолетът на азербайджанските авиолинии се разби на 25 декември близо до град Актау в Казахстан, след като промени маршрута си през Каспийско море от Южна Русия. След инцидента авторитарният президент на Азербайджан Илхам Алиев обвини Русия, че случайно е свалила самолета. Владимир Путин, президентът на Русия, скоро поднесе рядко срещано извинение за „трагичния инцидент“, но не призна, че Русия е отговорна за него.
Алиев добави, че ако Москва не признае открито вината си и не поеме отговорността, Баку ще предприеме по-нататъшни стъпки.
„Очаквахме Русия публично да поеме отговорността за сваления самолет и да обезщети жертвите“, заяви източник от азербайджанската външнополитическа институция, който пожела да остане неназован, за да може да говори свободно.
Напрежението се разрасна още повече в четвъртък, когато Азербайджан нареди на Москва да затвори културния център „Руски дом“ в Баку.
Мястото се стопанисва от Россотрудничество – руска федерална агенция, която се възприема като проводник на руската „мека сила“ и за която често има подозрения, че се използва като прикритие за шпионаж и тайни операции. В същото време азербайджанските държавни медии съобщиха, че Баку е изпратил рядка пратка с невоенна помощ в подкрепа на Украйна.
Разправията на Москва с Баку дойде в момент, когато Русия започва да губи контрол над бившия си заден двор.
Нахлуването на Путин в Украйна засили страховете от руска агресия в някои страни и накара дори съюзниците му да преосмислят ролята на Москва като стабилен партньор.
Отслабена и заета от войната си в Украйна, Русия все повече се възприема и като ненадежден съюзник и гарант за сигурността.
Дългогодишният съперник на Азербайджан, Армения, публично скъса с Кремъл, след като руските мироопазващи сили не успяха да попречат на Азербайджан да изпрати свои войски през 2023 г., за да завземе контрола над Нагорни Карабах, малък етнически арменски анклав в Азербайджан.
Армения стана първата страна, която напусна ръководения от Русия военен съюз, Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС). Миналата седмица арменският министър-председател Никол Пашинян дори обяви намерението си да се стреми към членство в ЕС.
В съседна Грузия, третата страна в Кавказ, десетки хиляди хора излизат по улиците от месеци заради възприеманата близост на правителството с Москва.
Дълго време Азербайджан сякаш не се подчиняваше на тази тенденция, докато Алиев и Путин се сближаваха, обединени от своите авторитарни и нелиберални възгледи. Но реакцията на Москва на самолетната катастрофа „сериозно обтегна отношенията“, заяви източник от азербайджанското външнополитическо ведомство.
В същото време напористата реторика на Азербайджан сигнализира, че подкрепен от победата си над Армения през 2023 г., Баку е все по-подготвен да отправи предизвикателство към Москва, която някога беше доминиращата регионална сила. Увереността на Азербайджан се подхранва и от икономическата полза, която има от отказа на Запада от руската енергия, тъй като ЕС се обърна към Азербайджан, за да намали зависимостта си от изкопаемите горива на Москва.
Въпреки това Азербайджан и Русия остават тясно преплетени в икономическо и политическо отношение.
Разположен на Каспийско море, Азербайджан служи като жизненоважен транзитен център за Москва, улеснявайки доставката на стоки от и до Иран и пристанищата на Персийския залив, тъй като Русия търси нови пазари и начини да заобиколи западните санкции.
Подчертавайки общите интереси, някои в Москва смятат, че едно искрено руско извинение би могло да разсее напрежението.
„Азербайджан не е напълно удовлетворен от реакцията на руските власти на самолетната катастрофа. Факт е, че е съвсем очевидно, че самолетът е бил свален от руската противовъздушна отбрана – разбира се, по погрешка – но все пак е бил свален“, казва Сергей Марков, руски политически анализатор, близък до Кремъл. „Ако Русия се извини, Азербайджан с удоволствие ще сложи край на този въпрос“, добавя той.
Други не са толкова сигурни.
„Очевидно е, че Баку ще продължи да търси причини за ескалация на напрежението с Русия“, пише Михаил Звинчук, руски военен анализатор, свързан с Министерството на отбраната. „Катастрофата на самолета на „Азал“ послужи само като претекст за засилване на скритите досега обиди“.
Източник – The Guardian/Превод:SafeNews