Петър Карахристов е без книжка от октомври. Той губи правото си да управлява автомобил, след като тест за наркотици отчита, че е приел амфетамин. Кръвната проба обаче е отрицателна, а тази, направена от полицията, се бави вече 5 месеца.
Изкараха ме с дрога, амфетамини. Просто останах учуден. Аз не ползвам такива неща, дори не знам какво представляват. Амфетамини, какво е що е“, разказа в 73-годишният мъж, а адвокатът му, Силвия Петкова, казва, че ако употреби подобно вещество на неговите години, вероятно би получил инфаркт.
„Направо ми скъсяват живота така. Пет месеца само мъки, тормоз. Всичко се промени, свикнал си толкова години да си вадиш хляба с това и накрая те осакатяват“, оплака се Карахристов пред bTV.
До теста за наркотици се стига след пътен инцидент. Миналата година той блъска непълнолетно момче, което пресича на пешеходна пътека с тротинетка, на кръстовище в Търговище. Детето е без сериозни наранявания.“
По думите на Карахристов той е шофирал бавно, но детето изскочило пред него внезапно. „Набих спирачки, но бутнах детето. Ударих го, но нищо му нямаше. Крачето го болеше едното, да е живо и здраво детенцето. Свидетели имаше двама човека, които видяха. Детето вика: „Аз съм виновен“. И хората и те видяха, че то е виновно, обаче аз го удрям. На 60 метра има полегнал полицай, то не можеш да караш бързо, с 40 км в час да съм карал най-много. Това ме спасява, че полека го чукнах детенцето. Ако бях с голяма скорост, щеше да стане по тежка работата“, разказа той.
Актове получават както дядото, така и детето. Тестовете им са направени с Drug Check 5000, като пробата се взима от слюнка, а тестът реагира на седем вида нарковещества – канабис, кокаин, опиати, амфетамин, метамфетамин, бензиодиазепини и метадон.
При дядото тестът отчита положителен резултат и реагира на амфетамин.
“На мен ми дадоха една близалка, като посинее вкараха я в апарата и казаха отчита. Какво отчита, викам аз не знам какво е това. Изкараха ме наркоман, че взимам амфетамин. Дори не знам какво е”, разказа Петър Карахристов.
Адвокат Силвия Петкова обяснява, че тестовете реагират така заради лекарствата, съдържащи псевдоефедрин и соли на псевдоефедрина.
„Повечето лекарства, които съдържат псевдоефедрин се предлагат с обикновена рецепта. Голяма част от тези лекарства са противоалергични лекарствени средства за обикновена сенна хрема”, добавя тя.
73-годишният мъж обаче твърди, че не пие лекарства.
“Като тръгнах от село, хапнах вкъщи и изпих една чаша дюля. Цигари си пуша и аз не знам какво стана”, каза Карахристов. Малко след инцидента той си плаща да му направят кръвна проба във ВМА-Варна, която излиза отрицателна. Кръвната проба, която му е направена в РУ-Търговище, е изпратена в същата болница, но тя вече пети месец не е готова.
“Когато хората отидат и си платят при тях въпросът е дали има наличие на наркотични вещества, или не. Когато е образувано едно досъдебно производство има способи за доказване”, каза старши комисар Стойно Цветков.
“Тази частна проба по принцип много, много трудно би могла да се ползва в потенциален процес. Тя не е взета по надлежния ред, не може да се ползва като доказателство. В тези случаи, когато имаме частна проба ние все пак ги даваме на съдилищата, за да покажем, че се касае за човек, който не е употребил наркотични вещества. Ако се увеличи щатът на ВМА и технически се обезпечи тази дейност няма да има нужда от такива частни независими тестове, по простата причина, че ще могат да се обработват пробите своевременно, едновременно с това ще могат да се оспорват като незаконосъобразни задържанията”, каза адвокат Силвия Петкова.
В началото на месеца дядото получава писмо от МВР-Търговище. Уведомяват го, че лабораторията е претоварена и биологичните изследвание се изготвят с приблизително 14 месеца закъснение, считано от датата на назначаване.
“Факт е, че пробите се забавят, в тази връзка са предприети мерки в краткосрочен и средносрочен план. Създадена е междуработна ведомствена група с представители на Министерство на здравеопазването, Министерство на правосъдието и Министерство на вътрешните работи за промяна и постигане на по-ясно прилагане на нормите и по-голяма ефикасност на наредба 1 от 2017 г. за установяване на алкохол и наркотични вещества”, заяви старши комисар Стойчо Цветков.
От ВМА обясниха защо пробите се забавят толкова:
Кръвните проби, взети при тестове за наркотици на пътя, Ви информираме, че постъпващите проби за експертно изследване на наркотични вещества в проби на водачи на МПС многократно надхвърлят капацитета на специализираните лаборатории на Военномедицинска академия в София и Варна.
Допълнителен принос в забавянето на изследванията е присъственото призоваване на експертите по съдебни дела, което налага непрекъснатото им пътуване из страната, тъй като повечето съдилища у нас отказват да изслушват експертите чрез конферентна връзка или разпит по делегация.
“Алкохол, ако е за два дни ще те оправят, а тази дрога какво я бавят, просто чудно ми стана. Толкова време са чакали за една проба. Ще се чуди човек кой път да хваща прекия ли, заобиколния ли. Изследвайте 5-10 дни, да се знае има ли, няма ли, ще ме опандизвате ли, какво е, що е, да се знае просто”, обясни Петър Карахристов.
Мъжът е бил шофьор на 20-тонен самосвал.
“Карах, работя съвестно, а сега нищо не мога. И колата да си карам не мога нищо, до магазин голям да отида, просто съм с вързани ръце“, добави Петър Карахристов.
“По отношение на възрастния човек мога само да кажа, че вече резултатът е ясен, но предвид факта и разпоредбата нямам надлежно разрешение от наблюдаващия прокурор, за да мога да го коментирам”, каза старши комисар Стойно Цветков.