След извършена проверка за финансови и административни нарушения в общинското предприятие „Гробищни паркове“ Столична община предприе кадрови промени, като директорът Румен Димитров беше дисциплинарно уволнен.
Проверката е извършена от „Инспекторат за противодействие на корупцията“ към Столична община в периода 25 март – 30 април 2026 г.
При нея са установени незаконосъобразно и непрозрачно разходване на публични средства, неспазване на бюджетната дисциплина, назначения на лица без необходимото образование и стаж, както и нарушения при обработката на лични данни.
В съответствие със законовите изисквания и при прилагане на принципа за нулева толерантност към корупционни практики, кметът на София Васил Терзиев е предприел съответните действия, съобщават от Столична община.
Румен Димитров е дисциплинарно уволнен, считано от 11 май 2026 г. Докладът от проверката е изпратен на Софийската градска прокуратура за предприемане на последващи действия по компетентност.
Създаването на „Инспекторат за противодействие на корупцията“ е част от новата управленска структура на Столична община и има за цел засилване на вътрешния контрол, превенцията и реакцията при сигнали за нередности.
„Когато има установено нарушение на закона, действията са ясни и не подлежат на интерпретация. Контролът трябва да работи и ще работи – без изключения“, заяви кметът на София Васил Терзиев.
SafeNews разказа и за „мъртвите души”, които получават заплата от Централните софийски гробища, докато живеят зад граница и за абсолютното безобразие с „изгърмелите” компютри на главния счетоводител и на главния юрисконсулт в администрацията на гробищар №1, Румен Димитров.
Източник: СО




