Българската европрокурорка Теодора Георгиева е завела дело срещу държавата в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, като твърди, че срещу нея са извършени сериозни нарушения на основни права.
Случаят е свързан с твърдения за натиск, институционален конфликт и действия на българската прокуратура, които тя определя като репресивни.
В жалбата се посочва, че Георгиева е жертва на прокурорски произвол и че срещу нея се води „инквизиционно производство“, без възможност да се защити, тъй като формално не е обвиняема. Според нея прокуратурата води институционална вендета срещу нея заради направени от нея разкрития.
В документа, с който „Сега“ се е запознал, се описва как Георгиева е избрана за европейски прокурор през юли 2020 г., но българският офис на Европейската прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши, започва реална работа година по-късно заради организационни затруднения, за които тя обвинява тогавашното ръководство на прокуратурата и ВСС.
Въпреки институционалната съпротива, по думите ѝ, под нейно ръководство са започнати няколко мащабни разследвания – за разширението на газохранилището край с. Чирен, пристанището във Варна, злоупотреби в НКЖИ и схеми с емисии парникови газове от ТЕЦ-ове.
В жалбата, подготвена с адвокатите Михаил Екимджиев и Катина Бончева, Георгиева твърди още, че част от делегираните прокурори в България работят под страх и нерегламентирани зависимости, което е затруднявало разследванията. По тази причина тя е поемала лично разпити на ключови свидетели – действие, допустимо по регламент на Европейската прокуратура след одобрение.
Според нея именно тази активност е довела до кампания срещу нея. По делото „Чирен“ тя твърди още за забавени действия от разследващи органи, ръководени от тогавашното ръководство на ГДБОП.
В жалбата се съдържат и твърдения за натиск и опити за подкуп, както и за събрани данни за предполагаеми престъпления, свързани с бившия министър на енергетиката и настоящ шеф на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов. Георгиева твърди, че публичността е използвала като защита, като е говорила за саботаж срещу разследванията и е дала интервю за „Капитал“.
На 4 март 2025 г. тя изпраща призовка за привличане на Малинов като обвиняем, без одобрение от компетентната камара, което според нея представлява формално нарушение, но не съществено на фона на последвалите действия срещу нея.
Малко след това, по думите ѝ, е получила заплахи чрез посредник и е последвала медийна кампания срещу нея. По-късно е разпространен запис от „Осемте джуджета“, за който тя твърди, че е манипулиран.
След неявяване на Малинов на 24 март, Европейската прокуратура съобщава, че срещу Георгиева е започнато административно разследване. Година по-късно тя подава сигнал до служебния правосъден министър, насочен срещу Борислав Сарафов и Делян Пеевски, а прокуратурата публикува институционална позиция срещу нея.
В края на март тя е уведомена и за данъчна проверка, възложена от прокуратурата. Междувременно случаят продължава да предизвиква остри обществени и професионални реакции, като защитата ѝ настоява, че става дума за репресия заради работата ѝ по чувствителни разследвания.
SafeNews припомня, че трима свидетели са дали показания, че българският европейски прокурор Теодора Георгиева е била в близки отношения и е получавала пари от бившия следовател Петьо Петров – „Пепи Еврото“, както и че е посещавала заведението „Осемте джуджета“.
БОМБА от прокуратурата: Трима свидетели за връзка и пари между Теодора Георгиева и Пепи Еврото
Източник: Сега





