Температурни рекорди и през октомври. Вчера в Монтана бяха измерени рекордните 32,9 градуса. В 1:30 часа през тази нощ пък е отчетен вятър със скорост 70 километра в час, съобщиха от Хидрометеорологична обсерватория – Монтана.
Заради горещините, които приличаха на летните през юли и август, улиците в Монтана опустяха
Магазините отново включиха климатиците, за да привличат клиенти и да охлаждат стоката. Кафенета прибраха масите на закрито, за да не пострадат клиенти от силното слънце навън, пишат от БТА.
Ловци от местни дружинки разказаха, че заради необичайните за втората половина на октомври горещини са се отказали от планираните за почивните дни ловни излети в полето и планината. Причината е, че кучетата не гонят дивеча, а и самите те трудно издържат на открито в жегата.
В следобедните часове днес в Монтана се очакват подобни температури, но вероятно с 2-3 градуса по-ниски, обявиха синоптиците
При меката зима през тази година в Монтана също имаше рекордни температури в няколко дни в януари и февруари, когато температурите преминаха 20 градуса.
Тази година през юли бе отчетен най-топлия месец на Земята
Месец юли 2023 г. е бил най-топлият в инструменталната история на Африка, Азия и Южна Америка. 9,3% от площта на Земята е била с рекордно високи температури, а под 1% – с рекордно ниски.
Земята вече има „нов“ най-горещ ден и това е 6 юли 2023 – със 17,08 °C. А почти всички дни след 3 юли т.г. подобряват най-високата средна глобална температура до момента от 16,8 °C, която е била отчетена на 13 юли 2016 г.
Продължителните горещи вълни в Северна Америка, Африка, Азия и Южна Европа са причина за екстремно високи температури, достигащи и надхвърлящи 50 °C, както и за здравната, земеделска и енергийна криза в засегнатите региони. Твърде вероятно е без човешко влияние върху климата, горещини с такива мащаби да не се случват. В нашата страна месецът е бил по-топъл от нормалното, но с дълга гореща вълна.