Коалицията в България се изпокара още на полувремето. Измъчената страна отново е заплашена от непредвидимите последици на едни нови избори“, това пише Томас Розер във „Франкфуртер Рундшау“, цитиран от DW. „Те никога не са се обичали, но сега вече се сбиха“
„Много далеч от хармонията са сцените в този брак по сметка между съпротивляващите се партньори в прозападната дясноцентристка коалиция в България – сцени пред една отегчена публика, които изпаряват надеждата, че тази година ще се мине без нови избори“, коментира журналистът.
Той припомня че тази коалиция досега се е държала поради западния натиск и надеждата да се излезе от хроничната криза
Авторът пише още, че коалицията е противотежест на проруски настроения президент Румен Радев.
„Франкфуртер Рундшау“ разказва накратко историята на досегашната коалиция и на конфликтите вътре в нея и отбелязва следното:
„Продължаваме промяната“ твърдят, че пукнатините в коалицията са се задълбочили заради съпротивата срещу заплануваната съдебна реформа, оказвана от замесената в многобройни корупционни скандали партия ГЕРБ. Една работеща съдебна система би се погрижила „Борисов да бъде арестуван“, е цитирана да казва представителката на ПП Венеция Нецова.
Мария Габриел оттегли номинацията си за премиер. След вчерашното ѝ предупреждение, че ще направи именно това, германската агенция ДПА обясни, че при това положение, в България явно няма да се стигне до гласуване на правителството, които Мария Габриел на своя глава представи миналия вторник.
„Провал на разговорите за правителство в България – заплаха от нови избори“, така е озаглавена информацията от София в електронното издание на списание „Шпигел“. Медията пояснява още:
„България е заплашена от шести парламентарни избори само за три години. По повод уговорената смяна на министър-председателя избухнаха спорове за целия бъдещ кабинет.“ „Шпигел“ и ДПА определят коалицията ГЕРБ-СДС като „дясноцентристка“, а ПП-ДБ като „либерално-консервативна“.
Как Габриел обяснява причините за провала?
ДПА цитира Мария Габриел с обяснението, че причина за провала на преговорите е постоянното поставяне на нови условия от страна на ПП-ДБ. Германската агенция съобщава и за вчерашното изявление на премиера в оставка Николай Денков, който призова ГЕРБ-СДС да спазят уговорката за ротацията, за да не се хвърли страната в хаос. Медията припомня и това, че според устното споразумение отделните министри в правителството на България трябваше да бъдат сменяни само по взаимно съгласие и цитира премиера в оставка Денков, който обясни:
„Преговорите за състава на Министерския съвет показаха че не е имало взаимно съгласие относно смяната на министрите“.
Агенция „Ройтерс“ на свой ред обяснява какво ще се случи оттук-нататък и припомня, че ако и следващият кандидат от една от двете най-големи партии не успее да сформира правителство, президентът Румен Радев трябва да връчи мандата на трета партия, а един пореден провал ще доведе до нови предсрочни избори.
Затруднения за въвеждане на еврото
А ДПА по този повод обобщава и последствията: „Нови парламентарни избори може да затруднят въвеждането на еврото в България на 1 януари 2025, каквито са амбициите на страната. На 31 март 2024 България ще се присъедини и към Шенгенското пространство, където няма граничен контрол – но това важи само за въздушните и водните ѝ граници.“
Източник: DW
Още новини четете в категория България
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News