Те бяха най-кичозната двойка знаменитости в Италия. Обичани и осмивани в еднаква степен.
Когато Тони Коломбо, любимият певец на Неапол, се ожени за мафиотската вдовица Тина Рисполи в южния град през 2019 г., присъстваха известни гангстери. Церемонията пък беше излъчена по националната телевизия, а тълпи от хора се наредиха по улиците, за да гледат преминаването на тяхната карета с форма на тиква, теглена от коне , предшествани от жонгльори и маршируващ оркестър.
Двойката се наслаждаваха на образ, който черпеше от културата на мафията, но отхвърлиха предложенията за действително участие
Ала миналия месец те бяха сред 27-те души, арестувани при полицейска проверка на членове на мафията Камора в Неапол.
Набезите бяха последното доказателство за дългогодишни връзки между престъпните босове на града и неговите „неомелодични“ музиканти. Те пеят на дебел неаполитански диалект за любовни връзки и мафиотски хитове.
„Кариерата на Тони Коломбо е перфектната комбинация от мафия и музика“, каза следовател, който помогна двойката да бъде вкарана в затвора в очакване на съдебен процес.
Твърди се, че именно мафията е помогнала на 37-годишния Коломбо да изгради кариера. Преди това той пеел на сватби, кръщенета и рождени дни и партита. След това обаче станал част от „неомелодичните“ певци на Неапол. А те пеят на скъпи събития, особено ако са босове на мафията са зад тях.
„Певците трябва да харчат много за видеоклипове, за да популяризират песните си. Те често се преструват на богати като рапърите. А това може да доведе до дългове с Камората“, каза Марчело Равведуто, експерт по неомелодична музика в университета в Салерно.
По някое време Коломбо срещна 48-годишния Рисполи, чийто първи съпруг на мафиотския бос Гаетано Марино
Гангстерът инвестира печалбите си от наркотици в диаманти и помогна за разпалването на междукланова война в Неапол през 2004 г. Най-малко 70 души бяха убити.
След като загуби и двете си ръце, когато избухна бомба, която той постави пред къщата на съперник, Марино загина в градушка от куршуми. Те бяха изстреляни от съперничещ клан, докато босът се печеше на плажа през 2012 г.
Рисполи стана медийна звезда сама по себе си до Коломбо след смъртта на Марино. В един момент, по време на участие в чат шоу в един от телевизионните канали на Силвио Берлускони, настана суматоха, след като друг гост се осмели да предположи, че Рисполи е опетнена от предишния си брак с Марино.
С нарастването на славата й мафиотските превратници започнаха да казват на полицията в Неапол, че тя не се е отърсила напълно от наследството на съпруга си
„Те казаха, че тя продължава да управлява бизнеса му с наркотици и да живее от наем от имотите му. „И никога не сме намирали диамантите му“, каза следователят.
Когато не е модел бански костюми, Рисполи финансира създаването на звукозаписно студио за Коломбо. То бързо бе възприето от престъпните босове на Неапол като място за срещи.
Двойката отрече каквото и да е нарушение и тепърва ще се изправя пред съда. Следователите обаче твърдят, че са инвестирали 35 000 евро във фабрика за контрабандни цигари. Тя е била създадена от могъщия мафиотски клан Ди Лауро. Коломбо е помогнал за пускането на пазара на линия за дрехи, пусната от Ди Лауро, наречена „Корлеоне“.
Проявявайки зловещо чувство за хумор предвид убийствената си репутация, кланът инвестира и в високоенергийна напитка
Тя е наречена 9 мм и се предлага в бутилка с форма на куршум.
„Винченцо ди Лауро се нуждаеше от Тони Коломбо за своята слава и видимост“, твърди следователят, пожелал анонимност.
За Ди Лауро обаче дойде време за разплата. Твърди се, че кланът е заемал пари на Коломбо в продължение на години, помагайки му да покрие разходите за продуценти, студио и бляскавия си начин на живот.
„Необичайно мафията не му е начислявала лихва по заемите, което означава, че той е бил член на семейството“, казва следователят. „Кланът се погрижи Коломбо да получи работа, за да може да изплати дълговете си към тях – това е синергия.“
В Неапол традицията на Камората се чувства толкова силно, че дори когато певците не са свързани с мафията, те често пеят за нея. Изгряващият неомелодичен певец Лука Формисани натпуха 1,1 милиона гледания в YouTube миналата година за видеоклипа на песента си от 2022 г. Sta Cundanna. В нея той играе мафиот, който се отплаща с коварен колега, като го застрелва в главата.
Видеото припомня баладите за наркокоридо, които се пеят в Мексико за наркокартелите, както и видеото Simme na Firma Comm ‘e Versace на Формизани. В него той възприема образа на мафиот беглец, частично вдъхновен от Рафаеле Кутоло – легендарният бос на Камората, прекарал 50 години в в затвора и почина през 2021 г.
„Видеоклиповете са фантазия, Неапол сега не е такъв“, казва Формизани на кафе и сладкиш с пълнеж от сметана в кафене в Сант’Антимо. Неговият роден град близо до Неапол.
Не изключва обаче да е пял на събития, организирани от шефове.
„Ние не искаме документи за самоличност, когато пеем“, казва той, добавяйки, че няма връзки с Камората „Казвам на децата на моите събития „Работете, не крадете.“
Други певци се оказаха по-малко забележителни
Тони Марчиано, който атакува „срамните“ мафиотски превратници в текстовете си, беше вкаран в затвора за трафик на наркотици. Нико Пандета, певец на Pistole Nella Fendi – Guns in my Fendi – разкри, че някои от песните му са написани в съавторство от чичо му – също арестуван мафиотски бос.
Подобно на Коломбо, Пандета е сицилианец, а не неаполитанец, знак за това как неомелодичната музика се е разпространила от Неапол до Сицилия. Тя е спечелила местните босове в мафията Коза Ностра на острова.
В Катания в Сицилия членовете на престъпния клан Сантапаола бяха толкова запалени, че инвестираха в звукозаписна компания Q Factor Records. Студиото е посветено на „неомелодичните“ певци.
„Те са инвестирали в компанията, за да перат пари, но също така и за да трупат средства чрез музиката“, казва следовател от местния екип на карабинерите.
Това означаваше видеоклипове, показващи мафиотския живот. Един от музикантите дори избра сътрудник на клана като мафиотски бос.
„В случая с Q Factor Records самите певци нямат нищо общо с мафията“, добавя служителят.
Обратно в Неапол, успешният певец Иван Гранатино каза, че някои млади музиканти са били жертви на мафията
„Ако си роден в гетото и нямаш нищо, отиваш при първия човек, който може да помогне. Просто погледнете д-р Дре“, каза той, имайки предвид американския рапър. Бившиях мениджър на Дре наемаше членове на банди и беше в затвора за нападение.
39-годишният Гранатино, който се превърна в национална звезда, смесвайки неаполитанска музика с хип-хоп, каза, че неаполитанският рап, вярно изпълнен на диалект, а не на неомелодична музика, сега е нарастваща сила в Италия.
Тъй като нямат връзки към веригата за сватби, кръщенета и рождени дни, младите рапъри в града имат по-малко потенциални връзки с Камората. Комбинирайте това с все по-честите полицейски репресии срещу тълпите в Неапол и мнозина смятат, че връзката между музикалната мафия в Неапол може би вече най-накрая е в затихване.
„В крайна сметка законът побеждава“, казва Гранатино.
Източник: The Times.
Още новини четете в категорията Свят.