Министърът на транспорта и съобщенията Георги Пеев поиска от таксиметровите организации и автошколите да подготвят общ план с конкретни срокове за решаване на натрупаните проблеми в сектора.
Темата бе обсъдена на две отделни срещи с представители на бранша, в които участие взеха заместник-министърът Христина Велинова и директорът на „Автомобилна администрация“ Бойко Рановски.
Таксиметровият сектор поиска по-тежки наказания
По време на разговорите с таксиметровите организации министър Пеев настоял за ясни и конкретни предложения, като подчерта, че често липсват единни позиции между самите превозвачи.
„Не може да се приложат две различни решения на един и същи проблем“, заявил транспортният министър.
От своя страна представители на сектора поставили остро въпроса с нерегламентираните превози с леки автомобили и поискали законодателни промени, включително наказателна отговорност при системни нарушения.
Автошколите алармират за проблеми в системата
На отделната среща с автошколите акцент е била дигитализацията на обучението и работата на електронната система.
Инструкторите настояли за:
актуализиране на учебната програма;
подобряване на електронната платформа;
по-ясни стандарти при обучението на бъдещите шофьори.
Министър Пеев уверил бранша, че представители на автошколите ще бъдат включени в подготовката на бъдещите нормативни промени.
Очакват се още срещи
Още в началото на миналата седмица транспортният министър проведе разговори и с автобусните и товарните превозвачи.
От министерството обявиха, че предстоят срещи и с останалите транспортни сектори.
Темата за нерегламентираните превози, проблемите при обучението на шофьори и напрежението в транспортния бранш очевидно тепърва ще се разгаря.
Източник: Министерство на транспорта и съобщенията





