Тайни операции и „Енигма“. За да победите опонента си, трябва да разберете неговия ход на мисли. Това е стратегията, а шпионажът ви позволява да получите най-смъртоносното оръжие – информацията. Това пише Yeni Çağ. Най-яркият пример за това е злата немска машина за криптиране „Енигма“ по време на Втората световна война.
Тайните операции датират от ранната човешка история.
Дори в древни времена военни лидери и офицери от разузнаването са разработили тактики за подвеждане на врага или тайно събиране на информация.
В древни времена тайните операции обикновено са се фокусирали върху събирането на разузнавателна информация и отвличането на вниманието на врага.
Например, по време на Персийската империя, шпионите ще проникнат в територията на врага, ще събират информация. И ще изучават движенията на армиите. По същия начин Римската империя също използва тайни агенти. За да шпионират враговете си и да получават информация от стратегическо значение.
Стратегията започва с мислене за това как мисли врагът. Шпионажът е насочен към разкриване на мислите на врага.
През Средновековието рицарите са изпълнявали задачи за получаване на информация и саботаж между кралства и феодални княжества. В периоди на граждански войни шпионската дейност се извършва особено активно. По-специално, по време на обсадата на крепост, шпионите, проникващи в тила са идентифицирали слабите места на врага. И са получавали важни данни.
В съвременната епоха тайните операции са станали още по-сложни. По време на Втората световна война съюзническите сили провеждат операции по дезинформация и фалшиво разузнаване. Целта е да объркат врага.
Например, операция Fortitude, която се проведе преди десанта в Нормандия, включваше серия от измамни военни маневри и действия, целящи да подведат Германия.
Разузнавателните войни между САЩ и СССР
А по време на Студената война имаше разузнавателни войни между големи сили като Съединените щати и Съветския съюз. И двете страни прибягнаха до тайни операции, за да се наблюдават взаимно. Да събират информация и да разберат намеренията на врага. Активно се извършваше шпионска дейност. Извличане на особено важна информация и саботаж.
В наши дни тайните операции играят важна роля в борбата срещу тероризма и събирането на разузнавателна информация. Тайните операции и шпионските дейности се използват за противодействие на заплахи като организирана престъпност, терористични организации и кибератаки.
Разбиването на немската машина за криптиране „Енигма“ е пример за успешна съюзническа операция по време на Втората световна война.
Енигма беше сложна система за криптиране, която се използваше от германците във военни и дипломатически комуникации. И се смяташе за сигурна от тях.
Съюзниците полагат големи усилия за разрешаването на Енигма. Екип, ръководен от полския математик Мариан Реевски, анализира основните принципи на машината. И успява да получи някои ключове за криптиране.
Това беше важна стъпка към разбиването на Енигма.
По-късно групова среща в Блечли Парк, водена от компютърния учен Алън Тюринг, започна работа по разбиването на шифъра на Енигма. Тюринг разработи електромеханично устройство, наречено Bomb, което беше използвано за намиране на правилния ключ за криптиране чрез тестване на възможни комбинации.
Благодарение на хакването на Енигма, съюзниците успяха да проследят криптираните съобщения на германците. Тази операция направи възможно прихващането на вражески военни планове. Движение на подводници и друга класифицирана информация.
Това стратегическо предимство помогна на съюзниците да постигнат важни победи във войната.
По-специално, решението Енигма позволява да се предвидят германските движения в Северна Африка предварително. И да се спре напредването на Ромел в пустинята. Освен това хакването на криптиращата машина изигра голяма роля в подготовката за десанта в Нормандия.
Декодирането на Енигма беше една от повратните точки в историята на криптологията. Това е история на успеха, която наред с научни и математически способности изисква работа в екип и иновативно мислене.
Разбиването на Енигма беше важно постижение на разузнаването, което повлия на хода на Втората световна война. И се смята за една от нейните повратни точки.
Понякога спечелването на война започва с дешифрирането на мислите на врага…
Източник: Yeni Çağ. превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.