СЗО прогнозира бързо нарастване на случаите на рак до 2050 г. Според международната организация инцидентите ще се увеличат със 77% спрямо 2022 г.
Според последните данни на Международната агенция за изследване на рака
към СЗО, през 2012 г. е имало 14,1 милиона нови случая и 8,2 милиона смъртни случая по света. Десет години по-късно имаше 20 милиона случая и 9,7 милиона смъртни случая .
Международният орган прогнозира, че ще има повече от 35 милиона нови случая на рак до 2050 г. 77% увеличение спрямо нивата от 2022 г. И че смъртните случаи ще се удвоят от 2012 г. до повече от 18 милиона.
Международната агенция за изследване на рака цитира тютюна, алкохола, затлъстяването и замърсяването на въздуха като ключови фактори за очакваното увеличение.
Бързо нарастващото глобално бреме на рака
отразява както застаряващото и нарастващо население , така и промените в излагането на хората на рискови фактори, много от които са свързани със социално-икономическото развитие. Тютюнът, алкохолът и затлъстяването са ключови фактори за нарастването на заболеваемостта от рак. Докато замърсяването на въздуха продължава да бъде ключов рисков фактор за околната среда“, се казва в изявлението.
Очаква се по-развитите страни да видят най-голямо увеличение на броя на случаите. С допълнителни 4,8 милиона нови случая в сравнение с прогнозите за 2022 г., каза СЗО. Въпреки това страните в дъното на Индекса на човешкото развитие, използван от ООН, ще отбележат най-голямо увеличение – 142% . Страните в средния диапазон се очаква да регистрират 99% увеличение.
„По подобен начин се предвижда смъртността от рак в тези страни да се удвои до 2050 г.“, каза СЗО.
„Въздействието на това увеличение няма да се усети еднакво в страните с различни нива на Индекса на човешкото развитие. Тези с най-малко ресурси за управление на увеличаването на заболеваемостта от рак ще понесат основната тежест“, каза Фреди Брей, ръководител на отдела за наблюдение на рака в Международната агенция за изследване на рака.
Глобалната обсерватория на рака на Международната агенция за изследване на рака, която обхваща 185 държави и 36 вида рак, показва, че 10 вида рак са причина за две трети от новите случаи и смъртните случаи в света през 2022 г.
Ракът на белия дроб е най-често диагностицираният в света,
представляващ 12,4% от новите случаи и 18,7% от смъртните случаи. Ракът на гърдата е втората най-разпространена форма, но докато представлява 11,6% от случаите, той представлява по-малко от 7% от смъртните случаи. Други важни причини за смърт са ракът на черния дроб, червата и стомаха.
Различията са особено големи при рак на гърдата
Жените в страните с по-ниски доходи са с 50% по-малко вероятно да бъдат диагностицирани от тези в страните с по-високи доходи, което ги излага на „много по-висок риск от смърт от болестта поради късно диагностициране и неадекватен достъп до качествено лечение.
Една от 12 жени в страните с по-високи доходи ще бъде диагностицирана с рак на гърдата през живота си и една от 71 ще умре от него, според данните. В най-бедните страни само една от 27 жени ще бъде диагностицирана през живота си, но една от 48 ще умре от болестта.
Въпреки че е напълно предотвратим, ракът на шийката на матката е осмата най-често срещана в света и деветата водеща причина за смърт от рак. С 661 044 нови случая и 348 186 смъртни случая. Това е най-често срещаният рак при жените в 25 страни, много от които са в Африка на юг от Сахара.
„Въпреки напредъка, постигнат в ранното откриване на рак и в лечението и грижите за пациенти с рак, има значителни различия в резултатите от лечението на рак не само между регионите с високи и ниски доходи в света, но и в рамките на отделните държави“, подчерта д-р Кери Адамс, ръководител на Асоциацията за международен контрол на рака.
„Съществуват инструменти, които позволяват на правителствата да приоритизират грижите за рак
и да гарантират, че всеки има достъп до достъпни и качествени услуги. Това не е само въпрос на ресурси, а въпрос на политическа воля“, добави той.
Д-р Панайота Митру, директор по изследванията, политиката и иновациите в Световния фонд за изследване на рака, заяви: „Такива впечатляващи доказателства предизвикват глобална тревога за огромните различия в заболеваемостта от рак и смъртността, които съществуват между, но също и в рамките на различните страни. Сега е моментът да приемем тази глобална криза сериозно. Ако искаме да обърнем ситуацията.“
Професор Соланж Питърс, президент на Международната фондация за борба с рака, каза, че съжалява за разширяващата се пропаст в грижите за рака.
„Тревожно е, че само 5% от глобалните разходи за борба с рака отиват в страните, които носят 80% от тежестта на рака“, каза той.
Разработването на все по-вълнуващи лечения за рак достига до все по-малко и по-малко хора по света
Докато пациентите в страните с високи доходи могат да живеят и да се излекуват от рак, пациентите в неравностойни условия умират болезнено от същото заболяване. Трябва да се справим с тази социална трагедия и икономическа тежест, като предотвратим милиони смъртни случаи от рак чрез стратегически инвестиции. Време е да преодолеем разликата и да спасим животи в световен мащаб“, подчерта той.
Д-р Жан-Ив Блю, директор на публичната политика в Европейското дружество по медицинска онкология, каза, че в очакване на „цунами“ от нови случаи на рак, трябва да има „бързи и решителни“ действия за намаляване на замърсяването, излагането на азбест и други канцерогени , смекчаване на поведения, които увеличават рисковете от рак, и справяне с бариерите и нежеланието за ваксиниране срещу предотвратими ракови заболявания.
Източник: Science Alert , Guardian / Превод: SafeNews
Още новини четете в категория Свят.