Новият ръководител на Световната банка заяви по време на срещата на финансовите министри от Г-20 в Индия, че нарастващото разделение между богатите и бедните страни рискува да задълбочи бедността в развиващия се свят, съобщи АФП.
Много страни все още се възстановяват от двойния удар на пандемията от коронавирус и последиците от войната на Русия в Украйна – които удариха световните цени на горивата и суровините. Междувременно изменението на климата засяга най-болезнено някои от най-бедните страни, които са най-малко способни да се справят с него.
Разговорите на Г-20 се провеждат, след като в понеделник Русия отказа да удължи срока на споразумението, позволяващо критично важния украински износ на зърно през Черно море, което предизвика възмущението на ООН, предупредила, че милиони от най-бедните в света ще „платят цената“.
„Живеем в сложни времена: трябва да спомена факта, че вчера Русия се оттегли от инициативата „Черно море-Украйна“ – а ние сме тук и обсъждаме как да помогнем на уязвимите държави“, заяви пред АФП ръководителят на германската централна банка Йоахим Нагел. „Това е наистина странно и много страни обвиниха Русия, че е направила това“.
Южноафриканският министър на финансите Енох Годонгвана предупреди, че това „вероятно ще се отрази на цените на храните, което ще засегне по-силно по-бедните страни“.
„Плащане на цената“
Президентът на Световната банка Аджай Банга заяви, че се опасява, че липсата на напредък има опасност да разцепи световната икономика.
„Нещото, което не ми дава мира през нощта, е недоверието, което разединява глобалния Север и Юг в момент, когато трябва да се обединим“, заяви Банга на двудневната среща на финансовите министри и ръководителите на централните банки в Гандинагар, щата Гуджарат.
„Разочарованието на глобалния Юг е разбираемо. В много отношения те плащат цената за нашия просперитет“, заяви роденият в Индия Банга, натурализиран американски гражданин, който зае поста в банката миналия месец, след като беше номиниран от президента на САЩ Джо Байдън. „Когато би трябвало да са във възход, те се притесняват, че обещаните ресурси ще бъдат пренасочени към възстановяването на Украйна, смятат, че правилата в областта на енергетиката не се прилагат равномерно, което ограничава амбициите, и се притесняват, че хватката на бедността ще повлече още едно поколение.“
Банга заяви пред АФП, че в развиващите се страни има най-висок процент млади хора, но това е възможност само ако те имат достъп до образование и могат да намерят работа.
„Истината е проста: Не можем да издържим на още един период на растеж с интензивно отделяне на вредни емисии“, каза Банга.
Малък напредък по отношение на дълга
Сделките за преструктуриране на дълга на държавите с ниски доходи са основен фокус на Групата на 20-те най-големи икономики.
Китай, втората по големина икономика в света и основен заемодател на няколко държави с ниски доходи в Азия и Африка, които са подложени на стрес, досега се е противопоставял на универсална формула за преструктуриране на дълга.
„Китайците са вложили много инвестиции в развиващите се страни и поради това вероятно ще загубят повече, така че съпротивата може да е функция на това“, каза Годонгвана от Южна Африка.
Преговорите на Г-20 са съсредоточени и върху реформата на многостранните банки за развитие, регулациите на криптовалутите и по-лесния достъп до финансиране за смекчаване и адаптиране към последиците от изменението на климата. В дневния ред на срещата е включена и новоприетата първа стъпка за по-справедливо разпределение на данъчните приходи от мултинационалните компании – постигната от 138 държави миналата седмица.
Понастоящем мултинационалните компании, особено технологичните, могат лесно да прехвърлят печалбите си в страни с ниски данъчни ставки, въпреки че извършват само малка част от дейността си там.