Трийсет и седем години след аварията в Чернобил. И тази година светът ще почете паметта на жертвите на ядрената катастрофа.
Над 3 милиона души в Украйна са пряко пострадали след инцидента, а почти 10 процента на територията на страната са засегнати. Огромни територии около централата – както в Украйна, така и в Беларус, все още са необитаеми.
Инцидентът става в 1 часа и 23 минути през нощта на 26 април 1986г, когато става експлозия в един от реакторите. В околната среда попада голямо количество силно токсични радиоактивни компоненти от активната зона. Най-голямото замърсяване става в 30-километровата зона около АЕЦ.
Различни учени казват, че това е най-тежката авария в историята на ядрената енергетика, наред с аварията на АЕЦ Фукушима.
Първият взрив разрушава активната зона на реактора. В него навлиза въздух, който реагира с ядреното гориво. Минута по-късно настъпва втори, още по-силен взрив. Корпусът на четвърти блок е разрушен напълно, а в атмосферата е изхвърлена радиоактивна пара, частици от горивото на реактора, графит, както и други компоненти от активната зона на реактора.
Едва на следващия ден, около 14 ч. започва евакуацията на град Припят.
Окончателно централата спира работа на 15 декември 2000 г.