Светът навлиза в ера на войни. Това смята американският геополитически анализатор Джордж Фридман. В интервю за The European Conservative той споделя виждането си за настоящата ситуация. И обяснява защо Украйна не може да спечели. Защо дните на ЕС са преброени. И защо Китай не се справя толкова добре, колкото може да изглежда.
Журналист: В скорошен анализ, публикуван на вашия уебсайт, вие рисувате мрачна картина на това, което крие бъдещето на света. Вие пишете, че след военните конфликти между Русия и Украйна и Израел и Хамас е възможен китайско-японски конфликт? А също и турско нахлуване в Централна Азия. Според вашите източници Сърбия се готви за война, която ще хвърли Западните Балкани в хаос. Това реални прогнози ли са или само възможни сценарии?
Джордж Фридман: Не. Това не са точни прогнози, това са просто области, в които виждам високи нива на напрежение. Когато имате толкова много региони, където може да възникне напрежение, вероятността от нарастване на повече войни се увеличава. Като цяло навлизаме в период на война. Която между другото исторически е доста рутинна. Ние, хората, се караме през цялото време. И е очевидно, че не само Първата и Втората световна война, но дори и Студената война, в много отношения бяха големи военни катаклизми. Така че сегашните въоръжени сблъсъци не са уникални. Имали сме достатъчно прецеденти в миналото. Това все още не е бедствие, но това е, което виждаме в реалността.
Той допълни още, че глобалните връзки в световната икономика се формират от XVIII век.
„Илюзия е да вярваме, че сме в някакъв уникален период на глобална взаимозависимост. Британците са взаимозависими с индийците и т.н. Това е обичайно. Но взаимозависимостта води до война. Всяка страна се състезава с другата. Всяка страна се притеснява, че другата ще се освободи от прегръдката му. И войната е един от инструментите, който ни позволява да поддържаме тези връзки между тези страни. Или стават толкова зависими един от друг, че това води до желание да доминират над партньора си. Така че идеята, че взаимозависимостта води до мир, е много странна. В крайна сметка законът на джунглата е следният: повишената взаимозависимост може потенциално да доведе до конфликт.
Според Фридман хората постоянно водят войни. И когато настъпи мир, възниква въпросът дали сред него няма да избухне война.
„Ние, хората, постоянно си мислим, че сме преоткрили света. Че войните вече не са необходими. Но държавите се страхуват една от друга. И когато се страхуват един от друг, те се опитват да се защитят по някакъв начин и понякога това води до войни.“
Относно сегашните конфликти в ивицата Газа, Фридман каза:
„В началото на войната в ивицата Газа, когато се чудех как са успели да доставят всички тези ракети там, си помислих, че може би руски самолети са ги докарали. Но това е само моята параноя, характерна за всички американци. Веднага си помислих за Русия, но не беше за нея. Много страни обаче могат да се възползват от ерата на войните. Всяка държава, която има какво да предложи на воюваща страна, става неин приятел. Ето защо съвременните войни имат толкова обширна география. Но много страни просто не могат да поддържат военен конфликт твърде дълго и мисля, че това се отнася за израелците и арабите. Последният път, когато са водили подобни военни действия, е през 1973 г. Това беше много подобен конфликт на катастрофалния провал на разузнаването на Израел. Но в крайна сметка могат ли наистина да се бият за дълъг период от време? И ще могат ли хората да го търпят? Обикновено такива войни са брутални и кратки.“
Във връзка с войната в Украйна експертът е категоричен, че руснаците са претърпели редица неуспехи.
„Но украинците не могат да победят руснаците. Руснаците трябва да държат американците далеч от Москва. А американците не трябва да позволяват на руснаците да се доближават до границите на НАТО. Много е важно. Тоест ние сме в ситуация, в която руснаците вероятно могат да победят украинците. Но не могат да победят и украинците, и американците. Следователно трябва да има мирно споразумение.
Това е политически проблем. След всичко, което премина Владимир Путин, загубата на войната и излизането от нея е много трудно за него. И украинците се бият за страната си. Така че за тях също е много трудно да направят това. Затова смятам, че уреждането ще трябва да бъде не само териториално, но и политическо и икономическо.
На първо място, Русия иска да бъде уважавана модерна държава. Съединените щати, когато войните свършат, винаги възстановяват засегнатите страни – както беше след Втората световна война например. Възстановихме Япония и Германия. Разбираме, че победата не е краят на войната. Краят на войната означава възстановяване на страната до ниво, на което тя може да се грижи за себе си. Вярвам, че преговорите в украинския конфликт в крайна сметка ще включват някакъв вид икономическо обещание. Съединените щати няма да възразят Русия да стане глобална икономическа сила и това ще отвори вратата за инвестиции. Защото всъщност САЩ нямат нищо против това. Русия е място, където можете да правите пари и това е всичко, от което се нуждаем.
Според Фридман лесно решение на украинско-руския конфликт няма.
Той е категоричен, че двете страни трябва да започнат да говорят помежду си.
„Може би не украинци и руснаци, но американци и руснаци със сигурност преговарят. Мисля, че резултатът може да бъде много интересен. Запомнете. Във всички войни, в които е участвала Америка, нейният враг много бързо става неин приятел. И [сега] това би било, от американска гледна точка, най-доброто решение. Въпреки че мнозина може да не са съгласни с мен. Но мисля, че сме на етап преговори. Никой от нас не може да принуди другия, а руснаците не искат да тестват американците. Винаги трябва да помним, че в тази война американците не стрелят по руснаци, а руснаците не стрелят по американци. Това е реалността. И двете страни се уважават взаимно.
Експертът засегна и въпроса с възможното нахлуване на Китай в Тайван.
„Не виждам никакви признаци, че Китай се издига.“ Напротив, тя е в упадък. Китайската икономика беше зависима от износа, особено за Съединените щати. Много от фирмите им фалираха. И Китай има проблеми. Той не нахлу в Тайван, защото не можеше да го направи. Ще отнеме около десет часа на десантна сила да премине от Китай до Тайван. През това време те ще бъдат видени от американски спътници. Лесно можем да ударим с ракети. Дали обаче ще направим това? Не знам. Но и китайците не знаят това. Те не могат да си позволят да претърпят голяма загуба. Затова не нападат Тайван.“
Относно това какъв ще е статутът на Европейския съюз в близкото десетилетие Фридман заяви:
„Говорим за Европа като за страна, която взема решения. Мисля, че Европейският съюз като цяло беше много лоша идея. Това беше лоша идея, защото европейците никога не трябва да бъдат смятани за еднакви. Те просто твърдят, че са. Но те живеят в различни икономически условия. Да имаш единна валута за германци и италианци е лудост. Следователно всяко решение, което ЕС вземе, със сигурност ще обиди някого.“
На въпрос на водещи дали ЕС ще се разпадне, експертът отговори така:
„Дали ще се разпадне или ще се разпространи, не знам. Но как тази организация може да говори от името на всички тези различни страни, различни ценности и различно всичко останало“.
Още новини четете в секция Свят.