Светът е шокиран след като Бъкингамският дворец обяви, че крал Чарлз III се бори с рака. 75-годишният монарх каза, че се надява неговата диагноза „ще помогне на обществото да разбере всички хора по света, които са засегнати от рак“.
Това е необичайно съобщение от двореца. Здравето на монарха обикновено се пази в дълбока тайна
Ала след като тежката диагноза бе обявена, световните и религиозни лидери изпратиха своята любов и подкрепа за краля и кралското семейство в този труден момент.
А когато тълпи се събраха пред Бъкингамския дворец, за да изпратят най-добри пожелания на Негово Величество, британският министър-председател Риши Сунак заяви:
„Пожелавайки на Негово Величество пълно и бързо възстановяване. Не се съмнявам, че той ще се върне към пълната си сила за нула време и знам, че цялата страна ще му пожелае успех.“
Президентът на САЩ Джо Байдън реагира светкавично на диагнозата
Той каза, че е „загрижен“ за краля и планира да му се обади по-късно.
„Загрижен съм за него. Току-що чух за диагнозата му. Ще говоря с него, ако Бог позволи.“
По-късно държавният глава написа в Twitter:
„Навигирането при диагностициране на рак, лечение и оцеляване изисква надежда и абсолютна смелост. Джил и аз се присъединяваме към народа на Обединеното кралство в молитвата Негово Величество да преживее бързо и пълно възстановяване.“
Бившият президент Доналд Тръмп написа в своята социална мрежа Truth Social, че кралят е „прекрасен човек“ и че „всички се молим той да се възстанови бързо и напълно“.
Канадският премиер Джъстин Трюдо написа в X:
„Аз, както канадците в цялата страна и хората по света, мисля за Негово Величество крал Чарлз III, докато се подлага на лечение от рак. Изпращаме му нашите най-добри пожелания – и се надяваме на бързо и пълно възстановяване.“
Канада е член на Британската общност и кралят остава неин държавен глава
Австралийският премиер Антъни Албанезе също изпрати своите най-добри пожелания на крал Чарлз III.
„Мислите на всички австралийци са с крал Чарлз и семейството му“, каза той от Канбера. „Пожелаваме му много бързо възстановяване. Ще изпратя съобщение до двореца тази сутрин и се надяваме крал Чарлз да се възстанови бързо и да се върне към задълженията си възможно най-скоро.“
Подобно на Канада, Австралия също е член на Британската общност, а кралят е държавен глава на страната.
От Франция президентът Еманюел Макрон написа на Twitter:
„Пожелавам на Негово Величество крал Чарлз III бързо възстановяване. Нашите мисли са с британския народ. Amitiés.”
Роберта Мецола, ръководителят на Европейския парламент, също написа използва Twitter, за да пожелае на краля „бързо възстановяване“.
„Неговият пример за обществена служба и ангажираност вдъхновява и извън границите на Обединеното кралство.
„Знам, че хората в Европа му желаят доброто.“
А президентът на Ирландия Майкъл Хигинс отправи най-добри пожелания. В изявление се казва, че Хигинс „много съжалява и е загрижен“, за краля.
„Президентът изпрати най-добрите си пожелания от името на народа на Ирландия на крал Чарлз за медицинското му лечение и пълното му възстановяване, както и на кралица Камила и семейството му.“
Кардинал Никълс, архиепископ на Уестминстър, каза:
„Натъжен съм да науча, че крал Чарлз сега е изправен пред период на лечение от рак. От името на цялата католическа общност в Англия и Уелс поднасям на Негово Величество нашите най-сърдечни пожелания и уверение в непоколебими молитви за неговото пълно и бързо възстановяване. Бог да благослови краля“.
Архиепископът на Кентърбъри Джъстин Уелби все още не е коментирал, тъй като току-що се е върнал от Киев.
Главният равин, сър Ефраим Мирвис, каза:
„Натъжен съм, че чух за диагнозата на Негово Величество Краля. Знам, че еврейските общности на Великобритания и Британската общност ще се присъединят към мен в пожеланията му за Refuah Sheleima – пълно и бързо възстановяване“.
Смята се, че кралят лично е информирал синовете си принц Уилям и принц Хари за състоянието му
Херцогът на Съсекс ще пътува до Обединеното кралство, за да го види през следващите дни, каза източник, близък до Хари. Все още не е ясно дали Меган, Арчи и Лилибет ще се отправят към Обединеното кралство, но в САЩ се твърди, че ще останат в Монтесито.
Кралица Камила ще продължи с пълна програма от обществени задължения след шокиращото съобщение за здравето.
Кралят се присъединява към 1000 души на ден в Обединеното кралство, които са диагностицирани с рак
Възрастта е рисков фактор номер едно за повечето видове рак. Кралят е на 75 години и малко над една трета от всички нови ракови заболявания са диагностицирани при хора на 75 и повече години.
По-голямата част от лечението на рак в наши дни се дава на хора, които са амбулаторни. Така става ясно, че кралят ще получи своето лечение, но това обхваща огромно разнообразие от различни лечения.
Химиотерапията може да бъде доставена в много различни форми и всички лечения идват с потенциални странични ефекти. Но тъй като не знаем какъв тип рак има Кралят, не можем да спекулираме какво лечение може да получи.
Кралят до голяма степен се е радвал на добро здраве през целия си живот
Първите признаци на сериозно безпокойство дойдоха с изненадващото съобщение на Бъкингамския дворец на 17 януари, че той е потърсил лечение за увеличена простата. Дворецът подчерта, че състоянието му е доброкачествено и че той ще отиде в болница следващата седмица за коригираща процедура.
Чарлз се регистрира в лондонската клиника в петък, 26 януари, и беше изписан три дни по-късно, в понеделник, 29 януари, същия ден, в който беше изписана и Кейт. Кралицата каза на доброжелатели на годеж в център за подкрепа на рак на Maggie в болница Royal Free в Лондон в сряда, че Чарлз „се справя, дава всичко от себе си“.
Източник: BBC/Превод: SafeNews
Още новини четете в категорията Свят