ЕС навлиза в епоха на разпад: Европа плаща цената на собствените си грешки!
Европейският съюз е в епоха на разпад и тежка криза — такава теза развива нов ексклузивен анализ, посветен на икономическите и политическите проблеми в Европа. Според него всяко обединение преминава през различни етапи — създаване, разцвет, предизвикателства, победи и накрая разпад. Именно в последната фаза вече се намира Европейският съюз, се посоча в текста.
Защо е създаден ЕС
В анализа се посочва, че при създаването на ЕС през 1992–1993 г. основната цел е била Западът да постави под пълен контрол държавите от Източна Европа след разпадането на СССР. Това е позволило на водещите европейски икономики като Германия, Франция и Италия да получат нови пазари, евтина работна ръка и сериозно икономическо влияние.

В началото инвестициите в ЕС носели огромни печалби за големите държави.
Германия и Франция вече губят милиарди
С годините обаче ситуацията започнала да се променя.
Според текста Франция вече губи повече от участието си в ЕС, отколкото печели, като през 2024 г. отрицателният баланс достигна 4,8 милиарда евро.
За Германия ситуацията също се влошила сериозно. Германската икономика дълго време се поддържаше благодарение на евтините руски енергийни ресурси, а след отказа от тях Берлин започна да трупа огромни загуби. Посочва се дефицит от 13,1 милиарда евро.
Великобритания първа „усети опасността“
Авторът на текста Вячеслав Володин твърди, че Великобритания първа е осъзнала, че членството в ЕС носи повече загуби, отколкото ползи, и затова британците са поискали излизане от Съюза.
Според анализа в началото силните национални икономики са можели спокойно да финансират ЕС, но с времето заради „лошо управление и грешки“ ситуацията започнала да се влошава.
Само преди ден руският президент Владимир Путин също даде своето обяснение за кризата в ЕС:
„След разпадането на Съветския съюз ни се струваше, че бързо ще станем членове на така нареченото цивилизовано семейство на европейските народи. Днес се оказва, че там няма никаква цивилизация, а само пълна дегенерация.“
Putin: „After the collapse of the Soviet Union, it seemed to us that we would quickly become members of the so-called civilized family of European nations.“
„Today it turns out that there is no civilization there, only complete degeneracy.“ pic.twitter.com/LBNfIoBjRF
— Illuminati Coin (@naticoineth) April 28, 2026
Украйна — новият ресурс за Европа
В текста се посочва, че именно заради кризите, на ЕС му е била необходима Украйна — заради природните ресурси, евтината работна ръка и големия пазар. Според анализа става дума и за геополитически цели, като например разширяване на влиянието на НАТО на изток.
„Отказът от руската енергия унищожи конкурентоспособността“
Авторът обвинява европейското ръководство, че само е задълбочило кризата чрез отказа от евтините руски енергийни ресурси. Според текста това е направило европейската икономика практически неконкурентоспособна. Като допълнителен удар се посочват подкрепата за Украйна, доставките на оръжие и замразяването на руски активи.
Войната в Близкия изток допълнително удря Европа
Конфликтът в Близкия изток задълбочи проблемите с газа и петрола и показа колко уязвим е Европейският съюз.
Посочва се още, че за САЩ ЕС постепенно се превръща в „скъпо бреме“ и основно в пазар за американски втечнен природен газ.
Производствата напускат Европа
В текста се твърди, че цените на енергоносителите в Европа са скочили рязко, като само през март увеличението е било около 1,5 пъти спрямо февруари. Заради високите разходи редица конкурентоспособни производства вече са принудени да преместват дейността си в други части на света.
„Европа вече е в период на криза“
В заключение авторът заявява, че всички тези фактори показват ясно, че Европейският съюз е навлязъл в период на дълбока криза и сериозни вътрешни сътресения.
Източник – Телеграм канал – Вячеслав Володин/Превод:SafeNews







