След днешното земетресение в Пловдивско, последвало силен трус от 4,3 по Рихтер вчера, сеизмолог предупреждава за трус над 7 по Рихтер там! Това направи пред БНТ Пламена Райкова – ръководител на департамент „Сеизмология и сеизмично инженерство“ в Националния институт по геофизика, геодезия и география.
„Ние сме сеизмичен район, специално в зоната, в която се реализира земетресението вчера, са се наблюдавали силни земетресения с порядъка от магнитуд до 7,1. Тоест нищо не се изключва като вариант, но дали ще се реализира скоро, кога ще се реализира, ние не можем да прогнозираме“, категорична е Пламена Райкова.
Най-вероятно на първо време ще има по-слаби вторични земетресения след труса от 4,3 по Рихтер, който разлюля вчера Пловдивско.
„Земетресението беше умерено. В повечето случаи в тази зона се наблюдават вторични земетресения, но голяма част от тях няма да се усетят от хората. Към момента има само един по-осезаем за хората афтършок с магнитуд 2,4 по Рихтер“, каза сеизмологът.
„Миналата година в този район имаше две земетресения, едното от които беше на 6 юни и беше с магнитуд 4,7 с епицентър близо до Асеновград на 15 км от Пловдив. През октомври се случи още едно земетресение, което беше със същата сила – 4,7 по Рихтер и отново беше в този район, по-близо обаче до Пловдив. Това земетресение е със същия епицентър и със същите характеристики може да се каже като събитията от миналата година. Тази зона се характеризира със сеизмичност, така че това не е нещо необичайно. В тази зона и друг път са се реализирали такива умерени земетресения. Например през 2021 г. имаше също заметресение с магнитуд 4,5 по Рихтер в същия район. През 2002 г. до село Крумово пак същия епицентър, земетресението беше 4,3“, допълни тя.
Епицентърът на днешното земетресение е бил на 18 км от Пловдив и на 4 от Асеновград. Магнитудът му е 2,8 по Рихтер.
SafeNews припомня, че вчера бе регистрирано земетресение в близост до Пловдив, до Асеновград, около 20:24 ч. То е било с магнитуд 4,3 по скалата на Рихтер и дълбочина 5 км, според данните на Национален институт по геофизика, геодезия и география – БАН. Епицентърът му е бил на 5 км от Асеновград, на 15 км от Пловдив и на 150 км от София.
Източник – Plovdiv24, БНТ