След деветчасови преговори в Саудитска Арабия американската военна помощ за Украйна беше възстановена, а Киев прие предложението на Вашингтон за 30-дневно прекратяване на огъня на фронта срещу Русия. Сега остава Кремъл също да се съгласи. Това обаче няма да се случи лесно.
Светът е на път да разбере дали Русия наистина се интересува от прекратяване на войната в Украйна или ще преследва максималистичните си цели за поглъщане на страната.
След преговорите в Саудитска Арабия Украйна прие предложението на САЩ за незабавно 30-дневно прекратяване на огъня, предхождано от възобновяване на американската военна помощ за Киев. Сега топката е в полето на Русия.
Американският президент Доналд Тръмп каза, че ще разговаря с президента на Русия Владимир Путин по-късно през седмицата, за да гарантира ангажимента му към предложението на САЩ. Но анализатори не са убедени, че Кремъл ще отиграе тази топка.
Според Оксана Шевел, професор по политически науки в университета „Тъфтс“ в Масачузетс, е малко вероятно Москва да приеме предложението.
„Ще бъда изненадана, ако Русия се съгласи на това“, каза тя пред Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL).
Тя предполага, че Путин може да поиска отстъпки от Украйна, преди да приеме каквото и да е прекратяване на огъня, което от своя страна може да постави Тръмп в трудна ситуация.
Президентът на Русия Владимир Путин ще проведе среща с президента на Беларус Александър Лукашенко днес, след което е предвидена пресконференция.
На нея той може да вземе отношение относно Украйна, ако има въпроси по тази тема. Това заяви говорителят на президентската администрация Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
„Всичко ще зависи от въпросите на журналистите“, каза Песков, отговаряйки на въпрос дали президентите ще се ограничат до двустранни въпроси, или Путин може да се изкаже и по украинската тема в светлината на последните инициативи на САЩ.
Наблюдатели смятат, че е възможно Путин да е против спирането на огъня сега, защото смята, че печели и не се е отказал от крайната си цел да анексира останалата част от Украйна.
Русия, която в момента контролира почти 20% от територията на Украйна, има предимство на бойното поле вече повече от година. То се дължи до голяма степен на значителното ѝ предимство по отношение на числеността на армията.
Войските на Москва бавно завладяват територии, включително ключови градове в Източна Украйна, макар и с цената на много жертви.
Украйна, която е зависима от непостоянната помощ на западните си съюзници, се бори да набере достатъчно войници, за да спре настъплението на Русия. На фона на загубите на фронта все повече анализатори се съмняват, че Киев ще може да възстанови територията си със сила, дори при по-голяма военна помощ от Запада.
Срещата в Джеда
Преговорите в Джеда на 11 март бяха с висок залог и се проведоха на фона на влошените американско-украински отношения след публичния спор миналия месец в Овалния кабинет между Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски.
Тогава Тръмп обвини колегата си, че няма сериозни намерения за прекратяване на войната. Зеленски дори беше изгонен от Белия дом, преди двамата да подпишат рамково поразумение за споделяне на приходите, генерирани от минерални ресурси на Украйна.
След това Тръмп спря военната помощ и споделянето на разузнавателни данни с Киев, за да накара украинския лидер да седне на масата за преговори. След разговорите в Джеда САЩ обявиха, че ще възобновят подкрепата за Украйна и ще подпишат споразумението за минералите.
Преди преговорите в Джеда държавният секретар на САЩ Макро Рубио, каза, че Украйна ще трябва да отстъпи територии. В съвместното изявление след срещата този въпрос не беше засегнат.