Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) започва мащабен анализ на рисковите населени места във връзка с нарастващата водна криза в страната. Това обяви регионалният министър Иван Шишков по време на парламентарен контрол в Народно събрание.
Повод за изявлението стана въпрос на депутата Петър Петров относно политиката на държавата за справяне с безводието
Според Шишков анализът се изготвя по разпореждане на премиера и ще се изпълнява съвместно с други институции. Целта е да бъдат идентифицирани три основни групи проблеми – населени места с недостиг на вода още при самия водоизточник, райони с компрометирани довеждащи водопроводи и места с тежко амортизирана ВиК мрежа.
Министърът предупреди, че водната криза „вече чука на вратата“ и подчерта, че краткосрочните мерки могат единствено временно да облекчат режима на водата.
„Правителството подготвя мащабна четиригодишна програма, чиято основна цел е трайно решаване на проблемите с безводието“ каза Шишков.
Той описа кризата като резултат от години натрупвани проблеми, липса на дългосрочна стратегия и изключително остаряла инфраструктура.
Голяма част от водопреносната мрежа в страната е изградена преди десетилетия и не е обновявана достатъчно бързо.
Допълнителен натиск оказват и климатичните промени, които водят до по-чести засушавания и намаляване на дебита на водоизточниците.
В някои населени места проблемът се задълбочава и заради увеличеното потребление през летните месеци, когато броят на хората временно нараства многократно, каза още той.
Министърът цитира данни от доклад на Български ВиК холдинг за 2025 година, според които близо 64% от водопроводната мрежа в страната е изградена от азбестови тръби, които отдавна са надхвърлили експлоатационния си живот. Още около 14% са стоманени тръби, които корозират и създават сериозни загуби на вода чрез скрити течове.
Шишков отправи и критики към местната власт
През годините някои кметове умишлено са избягвали ремонти и разкопаване на улици от страх да не загубят обществена подкрепа преди избори. Според него това е допринесло за днешното тежко състояние на ВиК сектора.
Министърът засегна и ситуацията в Плевен, където водната криза остава сериозен проблем. Той обяви, че министерството ще извърши проверка на отпуснатите средства и ще изиска подробен отчет за разходите и график за изпълнение на проектите.
Темата с безводието постепенно се превръща в една от най-сериозните инфраструктурни кризи в страната. И както обикновено се оказва, че тръбите са по-стари от половината политически обещания, а водата изтича по-бързо от доверието на хората.
Източник: НС





