„Втората световна война, нацизмът и избиването на над 60 милиона души са най-голямата трагедия на 20 век. От тази трагедия се роди идеята за ЕС. Защото мъдри европейски политици намериха начин различията да се решават чрез цивилизован диалог, да се търси общото на базата на ценности и общи интереси. Да се намират баланси и компромиси, които да не позволят Европа отново да бъде извор на война. Европейската идея е пряко следствие от ужасите на Първата, и особено на Втората световна война.“ Това заяви българският евродепутат Сергей Станишев пред БНР.
На въпрос защо е важно да помним 9 май, Станишев обясни, че е притеснен, защото Европа отново е терен на мащабна война и на най-големите и ожесточени военни действия от 40-те години на миналия век насам. „Изглежда и двете враждуващи страни са забравили уроците на историята. От началото на тази война, за която най-голяма отговорност носи Руската федерация, винаги съм подчертавал, че няма невинни. Загиват десетки хиляди души и от двете страни. Трябва да се търсят всички възможности за намиране на политическо решение. За съжаление, такова не се търси. Военен победител няма да има, в истинския смисъл на това понятие. Очевидно е, че първоначалният план на Путин не се реализира. Очевидно е, че имаме позиционна, но изключително ожесточена война подобно на Западния фронт в Първата световна война. Позиционни окопи и боеве с изключително много жертви. Очевидно е също така, че тезите на украинското ръководство, че ще си възвърнат всички територии са несъстоятелни. Защото това означава още стотици хиляди убити, на първо място украински граждани. Затова политиците трябва да намерят мъжество и мъдрост да се отдалечат малко от военната реторика и от преследването на победен край, каквото и да означава това.
Виждаме само една ескалация на военните действия – ново въоръжаване, по-масирани доставки, още мобилизирани хора, все повече загинали, ранени и осакатени както физически, така и психически. Това е ужасът на войната. Той беше позабравен с поколението, което го е преживяло. Някак с лекота, под въздействието на информационните технологии и на виртуалната реалност, подценихме войната и започнахме да се възприема като нещо, което не ни касае. А тя засяга милиони хора и в Украйна, и в Русия, а косвено и в целия свят, защото се променя цялостната геополитическа среда. Променят се икономиките и всеки търси нови решения за по-голяма автономност. Светът е в движение и тепърва предстои да се намести и да улегне.“
На въпрос какви са шансовете за редовно правителство Станишев отговори, че е възможно, стига да има чувство за отговорност и лидерство. „Политиците се страхуват да не изпуснат твърдия си електорат и са заложници на говореното по време на предизборната кампания. България се нуждае от стабилно правителство и работещ парламент. Ситуацията е кризисна – инфлация, война на 300-400 км от нас, ЕС се намира в процес на огромна икономическа и политическа трансформация. Все рационални въпроси, които изискват рационални решения. А политиците се оказват безплодни да ги намерят. Трябва да заровят политическото си его и да понесат своята отговорност. Вместо това, през последните седмици ставаме свидетели на театрални действия, в които всяка политическа сила иска да изглежда конструктивна с оглед на предстоящи избори – местни или предсрочни, така че вината за това, че няма кабинет да не падне върху нея. Лидерството в политиката е да вземаш решения, да носиш отговорност и да можеш да обясниш на избирателите си какво и защо правиш. ГЕРБ имат 9% подкрепа от хората с право на глас, а другите – още по-малко. Затова трябва да бъдат по-смирени пред държавата и да търсят изход. Няма решения, в които нищо да не загубиш. Но трябва да се направи избор.“, категоричен е Станишев.
По думите му БСП е в тежка и дълбока криза. „Ръководството може да търси всякакви извинения и виновници, но фактите са ясни. През 2017 г., начело с Корнелия Нинова, партията получи 950 хиляди гласа. Днес има малко над 200 хиляди. Това е разгром. И всички оправдания с предишни ръководства са несъстоятелни, след като си имал подкрепата на почти един милион души и си я загубил. БСП се самоограничи в няколко теми – пенсии, МРЗ и майчинство. Самоотлъчи се от теми, от които се вълнуват всички граждани – демократично развитие, права на човека. Вместо това, наблюдаваме една надпревара с евроскептичните десни на тема джендъризъм и традиционализъм. Това е безсмислено и не отговаря на ценностната система на левицата. Или си ляв, което означава прогресивен, или си десен – консервативен, който залага на традиционни ценности. Два различни свята. БСП се намира в трети – имагинерен свят, обкръжена от врагове – вътрешната опозиция, президента, други партии, които „крадат“ избирателите й, все едно са собственост на ръководството. Така че, няма защо да се оплакват. С 9 процента какво друго да си освен резервна гума?“, попита Станишев.
Той отново отправи покана за организирания от Делегацията на българските социалисти в ЕП „Форум за прогресивни леви решения“, който ще се проведе на 12 май (петък) от 10:00 ч. в Sofia Event Center. „Форумът си поставя няколко цели – искаме да върнем разговора за политики. В България има деградация на политическото говорене – много шаблони и лозунги, които служат за параван и прикриват липсата на съдържателни политики. На второ място, искаме да покажем, че във всяка политика е възможен и необходим ляв, прогресивен и модерен прочит. На следващо място бихме искали да напомним, че левицата има интелектуален капацитет да произвежда политики. Това се позагуби през последните години. Настъпи деинтелектуализация на БСП и трябва да бъде преодоляно. Левицата винаги се е отличавала с мислене, със съдържателни дискусии, които раждат политики. И на четвърто място, общо е усилието на цялата ни делегация, това събитие да даде надежда и перспектива на левите хора на фона на последните изборни погроми. Ще предизвикаме политически дебати по социално-икономически теми, местна власт, права на човека, защита на жените от насилие, свобода на медиите и много други. Ще приложим комплексен подход, ще търсим решения и ще ги отстояваме.“