Болничните лекари в Англия организираха най-голямата стачка в историята на държавно финансираната Национална здравна служба на Обединеното кралство, което предизвика опасения за безопасността на пациентите, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Безпрецедентното петдневно спиране на работа във връзка със заплащането и запазването на персонала е последното от осемте месеца на стачни действия в Националната здравна служба, която и без това се задъхва от огромното натрупано изоставане при пандемията.
По данни на профсъюза на Британската медицинска асоциация , през миналата година близо 7000 лекари са поискали документи за кандидатстване за работа в чужбина, което е рекорден брой.
През последните месеци медицинските сестри, персоналът на бърза помощ и други медицински работници се присъединиха към протестните шествия, което увеличи натиска върху приема на пациенти.
Стачката се провежда на фона на по-широк кръг от протести в цялата икономика – от машинисти до адвокати – през изминалата година, тъй като Обединеното кралство се бори с опустошителна криза заради разходите за живот.
Старшите болнични лекари, известни като консултанти, в Англия ще започнат 48-часова стачка на 20 юли, а рентгенолозите ще последват примера им от 25 юли.
Комитетът на младшите лекари заяви, че през последните 15 години заплатите на медиците са намалели реално с 26%, тъй като не са съобразени с нарастващата инфлация.
Правителството твърди, че обратното определяне на заплатите им, за да се отрази увеличението на разходите за живот от 2008 г. насам, е твърде скъпо и вместо това предлага допълнителни пет процента, тъй като се бори да намали инфлацията.
Подобни стачки през юни и април доведоха до огромни смущения, като стотици хиляди назначения в болници и операции бяха пренасрочени.
Според данни, публикувани в четвъртък, в края на май рекорден брой хора – близо 7,5 милиона – чакат да започнат рутинно болнично лечение.От тях около 385 000 са чакали в продължение на една година.