От независимостта си през 1991 г. Република Македония е малтретирана и унищожена европейска демокрация. Тя призова за мир и сътрудничество с Балканите, ЕС, Г-7 и останалия свят, включително Австралия, основани на взаимно уважение, истина и етика. Държавата демонстрира своите качества като добър международен гражданин, като зачита международните закони и подкрепя мир, справедливост и устойчиво развитие в света. Това пише проф. Ордан Андреевски за скопския вестник „Нова Македония“.
(Публикуваме мнението на автора без редакционна намеса )
При това Македония се ръководеше от идеята, че страните могат да определят собствената си идентичност без външна принуда, която е централна в Устава на ООН, както и във външната политика на Великобритания и Австралия.
През 2017 г. Македония беше принудена от Г-7 да промени името си и връзките си с Древното македонско царство, въпреки демократичните желания на македонския народ (изразени чрез провала на референдума). Освен това управляващите елити в Г-7 арогантно решиха да пренебрегнат фактите на място и неоспоримите доказателства, че македонската цивилизация от праисторически времена до днес е отделна от гръцката, българската, албанската и сръбската култура.
От обявяването на независимостта си през 1991 г. Г-7 принуди Македония да смени знамето и конституцията си като част от жестока и нехуманна стратегия за евроатлантическа интеграция. Това противоречи на хартите и конвенциите на ООН, международното право и Хартата на ЕС за правата на човека.
Неотдавнашното разкритие, че Британският музей най-накрая се е събудил за реалността на дългогодишното разграбване на неговите културни съкровища на стойност десетки милиони паунда, дава възможност за критичен анализ на етичните отговорности на тази 264-годишна лондонска институция и нейната намеса в геополитиката и невярното представяне, но и да отвори македонския въпрос още веднъж в този контекст.
На д-р Питър Джон Хигс, уредник на гръцките колекции, склуптури и други, е поверено да съветва Британския музей и неговите международни сътрудници, като Националния музей на Австралия, относно тяхната политика по отношение на македонската цивилизация и нейните артефакти.
Същият куратор предостави повече експертни съвети за изложбата на древните гърци в Австралия и Нова Зеландия. В същото време Старомакедонското царство се представя фалшиво като Гръцкото царство. В същото време, чрез голяма поредица от откраднати македонски предмети от днешна Македония, Турция и Египет, изложбата представя погрешно древната македонска цивилизация в полза на древните гърци.
Древното македонско царство е представено погрешно като принадлежащо към елинистическия период, а не към македонския период. Тази форма на расизъм отрича македонския народ и неговата цивилизация, правото му да претендира за собственост, самоопределение и човешки права.
Това се използва и от гръцката държава и нейната пропаганда, която набира скорост през 1913 г., когато Македония е разделена без съгласието на местния македонски народ. След това колонизаторите започнаха да довеждат голям брой бежанци от Турция в окупираната Егейска Македония през 1923 г. и преименуваха всички места и хора с гръцки имена, за да твърдят, че Македония е гръцка, въпреки историческите доказателства.
Време е за нова стратегия
От там представям моето предложение: Великобритания, Австралия, Македония и Г-7 трябва да разработят и приложат стратегия за противодействие на системната корупция, дезинформация и расизъм срещу македонската цивилизация, народа и държавата Република Македония.
Първата цел на стратегията е да се насочи към всички тези правителства, за да спрат всички случаи на системна корупция, дезинформация и расизъм. Това ще им осигури доверие у дома и в международен план. Използването и злоупотребата с отчаяна пропаганда трябва да бъдат спрени незабавно с преглед на всички правителствени политики. Тези, които правят фалшиви и подвеждащи разкази и кампании, трябва да бъдат извикани и спрени. Отговорното управление трябва да стане новият крайъгълен камък на приемливото етично поведение в свободния свят.
Втората цел трябва да бъде оказване на пълна подкрепа на македонския народ в Република Македония и в окупираните части на Беломорска Македония в Гърция и Пиринска Македония в България. Това може да започне с прекратяването на токсичното и незаконно споразумение от Преспа и българското споразумение.
Същите страни, които разделиха Македония през 1913 г., трябва да финансират македонска съдебна комисия по модела на правосъдната комисия на Ярук във Виктория. Това ще даде възможност за събиране на убедителни доказателства от коренното македонско население за системния расизъм, несправедливостта и вредата, претърпени от европейските империалисти и неоколониалисти от Г-7. Време е всички македонци по света да изиграят своята роля в изказването и събирането на доказателствата, необходими за трансформационна промяна. Европейските империалисти трябва да признаят законното вредно влияние върху Македония и нейния народ. Само тогава можем да започнем да градим по-добро бъдеще за Македония и нейния народ.
Защо това ще работи: Най-важните действия, които демокрациите могат да предприемат, за да се противопоставят на корупцията, дезинформацията и расизма, е да реформират собственото си законодателство и политическа култура, за да бъдат съвместими с международното право и етика. Една стратегия за борба с корупцията, информацията и расизма ще сигнализира на света, че те и македонският народ вече не приемат корупцията, дезинформацията и расизма за Македония.
Британският музей трябва да изготви изчерпателен списък на артефактите, с които разполага от Древномакедонското царство, как са били получени и кога планира да ги върне на собствениците им, местните македонци и Република Македония.
Противодействието на корупцията, дезинформацията и расизма срещу Македония е липсващата част от ангажимента на Великобритания, Г-7 и Австралия към международния правен ред и тяхната външна политика.
(Авторът е пенсиониран университетски професор и един от тримата директори на Обединената македонска диаспора в Австралия)