Германия възнамерява да създаде кибервойски. Във връзка с нарастващата заплаха за европейската сигурност Борис Писториус възнамерява да формира „боеспособен Бундесвер“, пише Der Spiegel. Според плана на министъра на отбраната армията ще има единно оперативно командване и киберподразделения. Основният проблем обаче остава нерешен: откъде да вземем хора?
Министърът на отбраната Борис Писториус (SPD) възнамерява да засили отбранителните способности на Бундесвера чрез създаване на единно оперативно командване. Освен това Бундесверът ще бъде реорганизиран в четири клона на въоръжените сили с единно командване за поддръжка (планира се да му бъдат поверени задачите по управление, поддръжка и обучение. Сред най-важните функции на новия компонент на въоръжените сили е са следните: оперативен контрол, централизирана поддръжка, обработка на информация, осигуряване на отбраната на националната територия, поддръжка на централно подчинени складове – бел. InoSMI), каза представител на SPD при представянето на новата структура.
В допълнение към сухопътните войски, военновъздушните сили и флота, четирите клона на въоръжените сили вече включват кибер сили и сили за кибер разузнаване (CIR). Те са предназначени за радиоелектронна борба и кибер операции, разузнаване и защита на електронната инфраструктура. Във връзка с тези промени обаче не бяха взети кадрови решения.
Германия възнамерява да създаде кибервойски
На пресконференция Писториус каза:
„Ситуацията със заплахата в Европа се изправя пред възникващи предизвикателства, по-специално е необходимо да реформираме нашия Бундесвер, така че той да отговаря на изискванията на настоящата ситуация. поставя напред – особено ако ще трябва да защитаваме страната си.“ Министърът подчерта още: „Трябва да е ясно на всички: ние защитаваме нашата държава и нашите съюзници, никой дори не трябва да си помисля да ни напада.
Понастоящем Бундесверът има съвместно оперативно командване в Швиловзее близо до Потсдам, което отговаря за планирането и надзора на чуждестранни мисии – например, когато става въпрос за дейности в Западна Африка или фрегатата Хесен в Червено море (разположена в рамките на мисията Aspides “ – бел.ред.). Освен това в Берлин е създадено териториално командване на националната отбрана, където е разработен и оперативният план („Оплан“) за отбраната на Германия като цяло. Двата отдела имат много различни мисии, но има някои възможни припокривания в работата им.
През ноември 2023 г. на общо събрание на Бундесвера Писториус каза, че тезата „способността за водене на война като максима на действие“ трябва да стане част от новите ключови принципи на отбранителната политика. Той каза, че генералният инспектор Карстен Бройер и държавният секретар [Вимер] също трябва да преразгледат структурата на самия Бундесвер и по-специално работата на оперативното командване. Писториус възнамерява да се бори с припокриващите се структури, които си пречат и се възпрепятстват.
Друга важна област на реформа е личният състав на Бундесвера и въпросът дали Германия може да въведе отново задължителната военна служба след премахването на предишната наборна повинност. Писториус има опит в изучаването на този въпрос и се спира на практиката на скандинавските страни. Така наречената „лична офанзива“ на Бундесвера не дава никакви резултати през последните години, а броят на войниците наскоро падна до 181 500 души.
Източник – Spiegel /Превод:SafeNews