Тол агенцията предприе промяна в подхода си след обществена реакция по случай, който предизвика множество сигнали и дебат за санкциите при използване на аварийната лента. След разказани истории, сред които случаи на шофьори, спрели по спешност, но впоследствие глобени и дори лишени от право да управляват автомобил, институцията обяви, че ще преразгледа практиката си в подобни ситуации.
Поредният случай е на майка, която отбива в аварийната лента заради рязко влошено състояние на детето си. Резултатът – глоба от 500 евро и отнемане на книжката.
Впоследствие Тол агенцията решава да даде възможност на хората, които имат основателна причина да спрат в аварийната лента, да не бъдат третирани по същия начин като тези, които я използват неправомерно за изпреварване.
Силвия разказва, че през септември е тръгнала спешно от морето към София, след като синът ѝ Константин вдига висока температура.
„Някъде по средата на магистралата, около Стара Загора, той тъкмо се беше успокоил и заспал. В този момент ни изпревари автомобил, чу се силен гръм и детето се събуди и започна да плаче. Аз се стреснах. Колата ми е с газова уредба, а съм имала случаи, в които съм виждала как гърми газова уредба“, разказва тя.
По думите ѝ тя изпада в паника и инстинктивно подава мигач, след което отбива в аварийната лента, тъй като в участъка няма отбивка или бензиностанция.
„Спрях, за да успокоя детето и се обадих на личната си лекарка. Тя ме посъветва да го наблюдавам и да му давам вода, защото Константин беше с 39 градуса температура и обезводнен“, казва жената.
След като успява да успокои детето и се уверява, че автомобилът е изправен, тя се връща обратно в движението. По-късно получава заповед за глоба от 511 евро и три месеца лишаване от право да управлява автомобил.
В документите е посочено, че се е движила в аварийната лента, като са приложени GPS координати и снимка, но липсва информация за скоростта и изминатото разстояние.
Силвия подчертава, че наказанието ѝ е връчено от любезна служителка, която я посъветвала да прегледа внимателно случая, тъй като актът е издаден почти половин година по-късно и тя трудно си спомня подробности от този ден.
От Тол агенцията обясняват, че при необходимост от спиране в аварийната лента гражданите трябва да се обаждат на телефон 112.
На спешния номер има представител на Тол агенцията, на когото се подават данните на автомобила и се описва ситуацията.
SafeNews припомня, че семейство беше санкционирано за спиране в аварийната лента на АМ „Тракия“, като случаят предизвиква спор дали ситуацията представлява нарушение или е налице „маловажен случай“, който подлежи на съдебна преценка.
Източник: NOVA





