Смяна към лятно часово време: Кога местим стрелките? Наближава моментът, в който отново се връщаме към лятното часово време – това ще се случи в последната неделя на март. Това означава, че на 31 март часовниците ще се преместят напред с един час в 3 часа сутринта.
На този ден спи 1 час по-малко.
Преходът към лятното часово време се осъществява с цел да се спести енергия и да се използва по-ефективно дневната светлина. С този ход се цели да се намали използването на изкуствено осветление и отопление, което в крайна сметка води до по-ниски разходи за електроенергия и по-малко замърсяване на околната среда.
Преходът към лятното часово време също така има положителен ефект върху хората,
тъй като по-дългите дни и повече дневна светлина се свързват с по-добро настроение и повече енергия. Това може да помогне на хората да бъдат по-продуктивни и по-активни през деня.
Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.
Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин.
Той пише писмо до редактор на вестник “Парижки журнал” през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано. 51% от българите предпочитат лятното часово време На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. като мярка за спестяване на гориво във военната обстановка. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ последва примера ѝ през 1918 г.
Още новини четете в категория България
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News