Миналата седмица Владимир Путин, сам в стая без прозорци в Кремъл, ръководеше руските ядрени сили, докато репетираха масивен ответен удар от въздух, земя и море, пише FT.
Симулация на радиоактивен гъбен облак, който може да направи голяма част от планетата необитаема, послужи като рязко напомняне за ядреното възпиращо средство, което руският президент все още използва.
Експерти твърдят, че тази поза е начинът на Путин да държи на разстояние ядреното напрежение, въпреки че смекчи заплахите, които разтревожиха съюзници и врагове, че войната в Украйна е ескалирала в ядрен пожар.
Руският лидер за първи път изрази опасения относно нанасянето на ограничен ядрен удар срещу Украйна в реч преди пълномащабно нахлуване през 2022 г. След това той обеща да „използва всички средства, с които разполага“, за да защити придобивките на Москва, когато той анексира четири украински региона шест месеца по-късно.
Заплахите накараха Съединените щати, Великобритания и Франция да обещаят да отвърнат с конвенционални оръжия, казаха настоящи и бивши служители. Китайският лидер Си Дзинпин, който иначе мълчаливо подкрепи войната на Русия в Украйна, също лично е предупредил Путин да не използва ядрени оръжия, включително на среща лице в лице през март, казаха официални лица.
Миналата есен Путин призна, че използването на тактически ядрени оръжия няма „никакъв политически или военен смисъл“ и до голяма степен спря да говори за своя атомен арсенал.
Омекотената реторика на Владимир Путин не означава, че ядрената заплаха от Русия е изчезнала, предупреждават западни анализатори.
„Стана ясно, че никой не харесва идеята за използване на ядрени оръжия в тази война и много страни, включително тези, близки до Путин, категорично се противопоставиха“, каза Павел Подвиг, старши сътрудник в Института на ООН за Изследване на разоръжаването в Женева.
Вместо това през последните месеци Русия проучи други начини да използва ядрения си арсенал като възпиращ фактор срещу западната подкрепа за Украйна. Въпреки че тези мерки не са директни заплахи, те се опитват да демонстрират решимостта на Русия в Украйна и по-високата цена да стоиш на пътя й.
Миналия месец руският парламент отмени Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити. Този ход може да проправи пътя за възобновяване на атомните опити за първи път след разпадането на Съветския съюз, въпреки че Кремъл каза, че ще направи това само в отговор на евентуални американски опити.
Москва също проведе „последен тест“ на нова ракета, която според Путин има потенциала да има неограничен обсег; разположени тактически ядрени оръжия в съседна Беларус; и преустанови участието си в Новия договор START, последното голямо споразумение за контрол на въоръженията, което все още е в сила със Съединените щати.
„Имаше разбиране, че Русия няма да спечели приятели, като се фокусира върху ядрените си оръжия“, каза Подвиг. „Така че отмяната на ратификацията на CTBT беше вид компромис, ако желаете, между онези, които искат силна ръка, и онези, които разбират, че това би било контрапродуктивно.“
Западните страни реагираха мълчаливо на изпитанията на Русия на нейните авангардни нови оръжейни системи, които бяха засегнати от забавяния и неуспешни изстрелвания.
„Някои от тези системи са наистина екзотични и нямат истинска военна стойност“, каза Подвиг. „Те позволяват на Путин да каже, че имаме отговора и това е нещо, което никой друг няма. Това го прави щастлив, което е важно в днешна Русия.
В Москва предприетите мерки срещу ядрения арсенал бяха представени като знак, че Русия успешно сдържа Запада. „По-малко приказки, повече действия“, каза Дмитрий Тренин, виден експерт по външна политика, който защитава ядреното дрънкане с оръжие, за да „върне страха“ в западните столици.
Действията на Путин показват, че той осъзнава, че усилията на Русия да попречи на Запада да подкрепи Украйна „трябва да бъдат значително засилени“, каза Тренин. „Това е важна стъпка към адаптирането на нашата политика за възпиране в мирно време към условията на истинска война, все още не пряка.“ След като спечели войната в Украйна, Тренин каза, че „Русия ще насочи вниманието си към всички ресурси, които има, без изключение, включително по-силно ядрено възпиране“.
Междувременно привържениците на твърдата линия в Москва са загрижени, че Русия рискува да изглежда слаба в отсъствието на достоверна ядрена заплаха и започнаха да се застъпват за превантивни ядрени удари.
През юни Сергей Караганов, друг влиятелен академик, написа статия, в която призовава Русия да „удари множество цели в редица страни, за да вразуми тези, които са полудели“ и да прекрати подкрепата на Запада за Украйна. Миналия месец Караганов призова Путин да преразгледа ядрената доктрина на Русия, „за да намали ядрения праг и твърдо, но бързо да се изкачи по стълбата на ескалацията, за да възпира и отрезви нашите партньори“.
Путин, който каза, че е запознат с предложенията на Караганов, каза, че няма нужда да променя доктрината, цитирайки успешния тест на неговите „непобедими“ балистични ракети и отмяната на ратификацията на CTBT.
Но вътре в руската пропагандна машина някои ядрени ястреби стават все по-шумни и непокорни.
Дмитрий Медведев, който е бил президент и министър-председател на Русия, разсъждава в X, бивш Twitter, че „разкритията на апокалипсиса наближават“, тъй като западните страни доставят на Украйна по-модерни оръжия. Маргарита Симонян, редактор на държавната новинарска мрежа RT, предложи да се взриви термоядрено оръжие в атмосферата на стотици километри над Сибир, за да се нарушат телекомуникациите и да се изпрати „болезнено“ съобщение на Запада. Сибирските власти поискаха извинение.
Западни анализатори предупреждават, че смекчената реторика на Путин не означава, че ядрената заплаха е изчезнала.
„Те разбраха, че трябва да преминат отвъд реториката, за да запазят заплахата от ядрена ескалация в този конфликт“, каза Хана Нот, директор на Евразийската програма за неразпространение на оръжия в Центъра за изследвания на неразпространението на Джеймс Мартин.
„Това е общ сигнал, че Русия е абсолютно сериозна в този конфликт и че противопоставянето със Запада по отношение на Украйна увеличава ядрените рискове в Европа.“
Още новини четете в раздел Свят.