Световната здравна организация (СЗО) предупреди за драматично разрастваща се епидемия от ебола, след като новият щам Бундибуджо вече е причинил смъртта на 220 души, а близо хиляда се смятат за вероятно заразени.
На фона на растящия брой жертви жители на засегнатите райони в Демократична република Конго нападнаха болници и медицински екипи. Причината за напрежението е строгият контрол върху погребенията и невъзможността хората да изпратят близките си според местните традиции.
От Световна здравна организация обясняват, че именно гробищата и ритуалите около погребенията са сред най-опасните места за предаване на вируса. Контактът с телата на починалите значително увеличава риска от заразяване, особено при липса на защитни мерки.
Организацията вече обяви огнището на редкия щам Бундибуджо за извънредна ситуация в общественото здравеопазване от международно значение
Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус предупреди, че разпространението на епидемията в Конго и Уганда се случва по-бързо от възможностите за реакция на здравните власти.
За момента няма одобрена ваксина срещу този конкретен щам. Разработват се експериментални препарати, но според експертите процесът ще отнеме месеци. Междувременно медицинските екипи се опитват да ограничат заразата чрез изолация, проследяване на контактите и строги санитарни мерки.
Според информацията, разпространена от БТВ, ситуацията в засегнатите райони остава изключително напрегната, а международните организации предупреждават, че без спешна подкрепа огнището може да излезе извън контрол.
Човечеството пак стигна до класическия си рефлекс: първо вирусът, после паниката, а накрая и гневът срещу лекарите, които всъщност се опитват да спрат катастрофата.
Източник: бтв





